Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Tänk på risken för pseudoskov vid högfebril covid-19 hos MS-sjuka
Oluf Andersen
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How technology is driving the landscape of epilepsy surgery
C. Dorfer, Bertil Rydenhag, G. Baltuch, V. Buch, J. Blount et al.
Epilepsia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predictive MS risk factors and axonal disintegration
Oluf Andersen, Massimo Filippi
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Quality of life outcomes in meningioma surgery.
Ole Solheim, Asgeir Store Jakola
Handbook of clinical neurology, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

EEG in fitness to drive evaluations in people with epilepsy - Considerable variations across Europe
R. Markhus, O. Henning, E. Molteberg, H. Hecimovic, A. Ujvari et al.
Seizure-European Journal of Epilepsy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive Dysfunction Related to Binge Drinking in Ischemic Stroke
S. P. K. Laari, T. V. Kauranen, K. E. A. Turunen, S. M. Mustanoja, Turgut Tatlisumak et al.
Cognitive and Behavioral Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 118

Namn Titel Telefon E-post
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Professor, Adjungerad 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Bjellvi, Johan Forskare 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Corell, Alba Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Garberg, Grete Doktorand, Överläkare, specialist oftalmologi 0500-432162 grete.garberg@vgregion.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gyllén, Jenny Doktorand, leg ssk, doktorand 031-343 3257 jenny.gyllen@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​Projektassistent, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Håkansson, Samuel Doktorand, Specialist i maskininlärning samuel.hakansson@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se

Visar 1 - 50 av 118

Visar 51 - 60 av 2866

2020

Perioperative fatigue in patients with diffuse glioma.
Stine Schei, Ole Solheim, Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anaemia at admission is associated with poor clinical outcome in cerebral venous thrombosis
S. M. Silvis, E. Reinstra, S. Hiltunen, Erik Lindgren, M. R. Heldner et al.
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Walking through life with cerebral palsy: reflections on daily walking by adults with cerebral palsy
B. E. Gjesdal, R. Jahnsen, P. Morgan, Arve Opheim, S. Maeland
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Timing of high-efficacy therapy for multiple sclerosis: a retrospective observational cohort study.
Anna He, Bernd Merkel, James William L Brown, Lana Zhovits Ryerson, Ilya Kister et al.
The Lancet. Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence of Construct Validity for the Modified Mental Fatigue Scale When Used in Persons with Cerebral Palsy
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Lars Rönnbäck, Birgitta Johansson, Kate Himmelmann et al.
Developmental Neurorehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survival in treated idiopathic normal pressure hydrocephalus
Kerstin Andrén, Carsten Wikkelsö, N. Sundstrom, H. Israelsson, Simon Agerskov et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 2866

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=6&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fenglish%2Fdepartments%2Fclinical_neuroscience_and_rehabilitation%2Fabout-us%2F%3FpageNumber%3D1%26selectedTab%3D2%26languageId%3D100001&pageNumber=1
Utskriftsdatum: 2020-07-15