Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Review shows that donor milk does not promote the growth and development of preterm infants as well as maternal milk
Anna-Lena Hård, Anders K. Nilsson, Ingrid Hansen-Pupp, Lois E H Smith, Ann Hellström
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, accepted dec 2019, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 101 - 126 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se

Visar 101 - 126 av 126

Visar 31 - 40 av 2720

2019

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vimentin Phosphorylation Is Required for Normal Cell Division of Immature Astrocytes
Yolanda de Pablo, Pavel Marasek, A. Pozo-Rodrigalvarez, Ulrika Wilhelmsson, M. Inagaki et al.
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SILK studies — capturing the turnover of proteins linked to neurodegenerative diseases
R. W. Paterson, A. Gabelle, B. P. Lucey, N. R. Barthélemy, C. A. Leckey et al.
Nature Reviews Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of baseline hypocalcaemia on volume of intracerebral haemorrhage in patients presenting within 72 hours from symptom onset
H. Sallinen, T. Y. Wu, A. Meretoja, J. Putaala, Turgut Tatlisumak et al.
Journal of the Neurological Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INTRA- AND INTER-RATER RELIABILITY OF FUGL-MEYER ASSESSMENT OF UPPER EXTREMITY IN STROKE
E. D. Hernandez, C. P. Galeano, N. E. Barbosa, S. M. Forero, Åsa Nordin et al.
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2720

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?