Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Review shows that donor milk does not promote the growth and development of preterm infants as well as maternal milk
Anna-Lena Hård, Anders K. Nilsson, Ingrid Hansen-Pupp, Lois E H Smith, Ann Hellström
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, accepted dec 2019, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 101 - 126 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se

Visar 101 - 126 av 126

Visar 51 - 60 av 2725

2019

3D Simulations of Intracerebral Hemorrhage Detection Using Broadband Microwave Technology
A. Fhager, S. Candefjord, Mikael Elam, M. Persson
Sensors, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a short assessment for upper extremity activity capacity early after stroke.
Therese Kristersson, Hanna C Persson, Margit Alt Murphy
Journal of rehabilitation medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a sensor algorithm for motor state rating in Parkinson's disease
Dongni Johansson, I. Thomas, A. Ericsson, A. Johansson, A. Medvedev et al.
Parkinsonism & Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurosurgical patterns of care for diffuse low-grade gliomas in Sweden between 2005 and 2015
Louise Carstam, Anja Smits, Peter Milos, Alba Corell, Roger Henriksson et al.
Neuro-Oncology Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elecsys® Total-Tau and Phospho-Tau (181P) CSF assays: Analytical performance of the novel, fully automated immunoassays for quantification of tau proteins in human cerebrospinal fluid
V. Lifke, G. Kollmorgen, E. Manuilova, T. Oelschlaegel, L. Hillringhaus et al.
Clinical Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improving life after stroke needs global efforts to implement evidence-based physical activity pathways.
Frederike van Wijck, Julie Bernhardt, Sandra A Billinger, Marie-Louise Bird, Janice Eng et al.
International journal of stroke : official journal of the International Stroke Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 2725

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue&publicationPageNumber=6
Utskriftsdatum: 2019-12-11