Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal Baclofen Dosage for Long-Term Treatment of Patients With Spasticity Due to Traumatic Spinal Cord Injuries or Multiple Sclerosis
Bengt Skoog, B. Hedman
Annals of Rehabilitation Medicine-Arm, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 126 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Törnbom, Karin Doktorand 031-342 1000 karin.tornbom@neuro.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se

Visar 101 - 126 av 126

Visar 81 - 90 av 2759

2019

Dynamics of extracellular matrix proteins in cerebrospinal fluid and serum and their relation to clinical outcome in human traumatic brain injury
Karolina Minta, N. C. Cullen, F. A. Nimer, E. P. Thelin, F. Piehl et al.
Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

3D Simulations of Intracerebral Hemorrhage Detection Using Broadband Microwave Technology
A. Fhager, S. Candefjord, Mikael Elam, M. Persson
Sensors, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a short assessment for upper extremity activity capacity early after stroke.
Therese Kristersson, Hanna C Persson, Margit Alt Murphy
Journal of rehabilitation medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a sensor algorithm for motor state rating in Parkinson's disease
Dongni Johansson, I. Thomas, A. Ericsson, A. Johansson, A. Medvedev et al.
Parkinsonism & Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurosurgical patterns of care for diffuse low-grade gliomas in Sweden between 2005 and 2015
Louise Carstam, Anja Smits, Peter Milos, Alba Corell, Roger Henriksson et al.
Neuro-Oncology Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elecsys® Total-Tau and Phospho-Tau (181P) CSF assays: Analytical performance of the novel, fully automated immunoassays for quantification of tau proteins in human cerebrospinal fluid
V. Lifke, G. Kollmorgen, E. Manuilova, T. Oelschlaegel, L. Hillringhaus et al.
Clinical Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2759

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&publicationPageNumber=9&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2019-12-14