Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analysis of haematoma volume, haematoma expansion and mortality in intracerebral haemorrhage associated with oral anticoagulant use
D. J. Seiffge, M. B. Goeldlin, Turgut Tatlisumak, P. Lyrer, U. Fischer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Short-term prediction of secondary progression in a sliding window: A test of a predicting algorithm in a validation cohort
Bengt Skoog, Jenny Link, Helen Tedeholm, Marco Longfils, Olle Nerman et al.
Multiple Sclerosis Journal - Experimental, Translational and Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Platelet-derived growth factor receptor α/glial fibrillary acidic protein expressing peritumoral astrocytes associate with shorter median overall survival in glioblastoma patients.
Lina Leiss, Alessandro Mega, Thomas Olsson Bontell, Monica Nistér, Anja Smits et al.
Glia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 125 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se

Visar 101 - 125 av 125

Visar 91 - 100 av 2711

2019

Occupational gaps 5 years after stroke.
Joel Svensson, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Brain and behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic disparities in prehospital stroke care
Amanda Niklasson, J. Herlitz, Katarina Jood
Scandinavian Journal of Trauma Resuscitation & Emergency Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The risk of ventricular catheter misplacement and intracerebral hemorrhage in shunt surgery for hydrocephalus
Linus Hultegård, Isak Michaëlsson, Asgeir Store Jakola, Dan Farahmand
Interdisciplinary Neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differences in neurosurgical treatment of intracerebral haemorrhage: a nation-wide observational study of 578 consecutive patients
A. Fahlstrom, L. Tobieson, H. N. Redebrandt, H. Zeberg, J. Bartek et al.
Acta Neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Work-related predictors for return to work after stroke.
Annie Palstam, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Review shows that donor milk does not promote the growth and development of preterm infants as well as maternal milk
Anna-Lena Hård, Anders K. Nilsson, Anna My Lund, Ingrid Hansen-Pupp, Lois E.H. Smith et al.
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Peptidomic analysis of cartilage and subchondral bone in OA patients
Birgitta Gatenholm, Johan Gobom, Tobias Skillbäck, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg et al.
European Journal of Clinical Investigation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid NCAM levels are modulated by disease-modifying therapies
Markus Axelsson, N. Dubuisson, Lenka Novakova, Clas Malmeström, G. Giovannoni et al.
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 2711

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&publicationPageNumber=10&sortBy=email
Utskriftsdatum: 2019-12-06