Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid growth-associated protein 43 in multiple sclerosis.
Åsa P Sandelius, Sofia Sandgren, Markus Axelsson, Clas Malmeström, Lenka Novakova et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Authors' response.
Gunilla M Bergqvist, Salmir Nasic, Carina Ulla Persson
Topics in stroke rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Artery occlusion independently predicts unfavorable outcome in cervical artery dissection.
Christopher Traenka, Caspar Grond-Ginsbach, Barbara Goeggel Simonetti, Tiina M Metso, Stéphanie Debette et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 126 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se

Visar 101 - 126 av 126

Visar 1 - 10 av 2757

2020

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Intrathecal Baclofen Dosage for Long-Term Treatment of Patients With Spasticity Due to Traumatic Spinal Cord Injuries or Multiple Sclerosis
Bengt Skoog, B. Hedman
Annals of Rehabilitation Medicine-Arm, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE ε4 is associated with younger age at ischemic stroke onset but not with stroke outcome.
Cecilia Lagging, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, Annie Pedersen, Martin Söderholm et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association Between Levels of Serum Insulin-like Growth Factor I and Functional Recovery, Mortality, and Recurrent Stroke at a 7-year Follow-up.
N David Åberg, Daniel Åberg, Cecilia Lagging, Lukas Holmegaard, Petra Redfors et al.
Experimental and clinical endocrinology & diabetes : official journal, German Society of Endocrinology [and] German Diabetes Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[EPA (Entrustable professional activities) - an international approach to define key tasks that a doctor should be able to perform].
Björn Rosengren, Riitta Möller, Jarl Hellman, Katarina Jood, Mattias Ekstedt et al.
Lakartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Publisher Correction: Multiancestry genome-wide association study of 520,000 subjects identifies 32 loci associated with stroke and stroke subtypes.
Rainer Malik, Ganesh Chauhan, Matthew Traylor, Muralidharan Sargurupremraj, Yukinori Okada et al.
Nature genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2757

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?