Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Moving from clinician-defined to patient-reported outcome measures for survivors of high-grade glioma
Lena Rosenlund, E. Degsell, Asgeir Store Jakola
Patient-Related Outcome Measures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental fatigue assessment may add information after aneurysmal subarachnoid hemorrhage
Ann Sörbo, I. Eiving, Pia Löwhagen Hendén, Silvana Naredi, Johan Ljungqvist et al.
Brain and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elecsys® Total-Tau and Phospho-Tau (181P) CSF assays: Analytical performance of the novel, fully automated immunoassays for quantification of tau proteins in human cerebrospinal fluid
V. Lifke, G. Kollmorgen, E. Manuilova, T. Oelschlaegel, L. Hillringhaus et al.
Clinical Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The role of blood pressure in risk of ischemic and hemorrhagic stroke in type 1 diabetes
S. Hagg-Holmberg, E. H. Dahlstrom, C. M. Forsblom, V. Harjutsalo, R. Liebkind et al.
Cardiovascular Diabetology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk 0047-725 75318 mattias.linde@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Persson, Carina U Forskare, Med Dr, Specialistfysioterapeut, FoU-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Pohl, Petra Forskare
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 41 - 50 av 2670

2019

Radiological evaluation of low-grade glioma: time to embrace quantitative data?
Asgeir Store Jakola, Ingerid Reinertsen
Acta neurochirurgica, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Occupational gaps 5 years after stroke.
Joel Svensson, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Brain and behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic disparities in prehospital stroke care
Amanda Niklasson, J. Herlitz, Katarina Jood
Scandinavian Journal of Trauma Resuscitation & Emergency Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The risk of ventricular catheter misplacement and intracerebral hemorrhage in shunt surgery for hydrocephalus
Linus Hultegård, Isak Michaëlsson, Asgeir Store Jakola, Dan Farahmand
Interdisciplinary Neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differences in neurosurgical treatment of intracerebral haemorrhage: a nation-wide observational study of 578 consecutive patients
A. Fahlstrom, L. Tobieson, H. N. Redebrandt, H. Zeberg, J. Bartek et al.
Acta Neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Work-related predictors for return to work after stroke.
Annie Palstam, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2670

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?