Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Review shows that donor milk does not promote the growth and development of preterm infants as well as maternal milk
Anna-Lena Hård, Anders K. Nilsson, Ingrid Hansen-Pupp, Lois E H Smith, Ann Hellström
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, accepted dec 2019, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 100 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Törnbom, Karin Doktorand 031-342 1000 karin.tornbom@neuro.gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorandanställning, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Dokt... 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se

Visar 51 - 100 av 126

Visar 2681 - 2690 av 2725

2006

Rehabiliteringsmedicin, teori och praktik
Jörgen Borg, Björn Gerdle, Gunnar Grimby, Katharina S Sunnerhagen
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2006
Samlingsverk

Evidence for family support
Gunilla Forsberg-Wärleby
Evidence for Stroke Rehabilitation -bridging into the future (Stroke rehab 2006). International scientific conference arranged by Journal of Rehabilitation Medicine (foundation for rehabilitation information). April 26-28 2006. Göteborg. Sverige (Invited speaker), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

GFAP and astrocyte intermediate filaments
Milos Pekny, Ulrika Wilhelmsson
The Handbook of Neurochemistry and Molecular Neurobiology, Springer Verlag, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Hepatic stellate cells and astrocytes: similarities and differences
A Geerts, Milos Pekny
Hepatic Encephalopathy and Nitrogen Metabolism, Lancaster Publ, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Intermediate filaments in astrocytes in health and disease
Milos Pekny, Ulrika Wilhelmsson
Intermediate Filaments, Eureka Press, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Spiritual support for palliative care patients – a duty for hospital chaplains and/or health care staff?
Susann Strang, P. Strang
Supportive Palliative Cancer Care , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spiritual care
Susann Strang
Palliative Medicine. Ed. Bruera, Higgins, Hodder Arnold, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

EEG theta rhythm in infants and preschool children.
Elena V Orekhova, T A Stroganova, I N Posikera, Mikael Elam
Clinical neurophysiology : official journal of the International Federation of Clinical Neurophysiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interferometric measurements of dynamic changes of tear film.
Dorota H Szczesna, Jarosław Jaroński, Henryk T Kasprzak, Ulf Stenevi
Journal of biomedical optics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Incidensen av endoftalmit efter kataraktoperation har minskat. Nationell registrering hittade riskfaktorerna
Mats Lundström, Per Montan, Ulf Stenevi, William Thorburn, Gisela Wejde
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2681 - 2690 av 2725

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?