Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal Baclofen Dosage for Long-Term Treatment of Patients With Spasticity Due to Traumatic Spinal Cord Injuries or Multiple Sclerosis
Bengt Skoog, B. Hedman
Annals of Rehabilitation Medicine-Arm, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE ε4 is associated with younger age at ischemic stroke onset but not with stroke outcome.
Cecilia Lagging, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, Annie Pedersen, Martin Söderholm et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association Between Levels of Serum Insulin-like Growth Factor I and Functional Recovery, Mortality, and Recurrent Stroke at a 7-year Follow-up.
N David Åberg, Daniel Åberg, Cecilia Lagging, Lukas Holmegaard, Petra Redfors et al.
Experimental and clinical endocrinology & diabetes : official journal, German Society of Endocrinology [and] German Diabetes Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[EPA (Entrustable professional activities) - an international approach to define key tasks that a doctor should be able to perform].
Björn Rosengren, Riitta Möller, Jarl Hellman, Katarina Jood, Mattias Ekstedt et al.
Lakartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Pohl, Petra Forskare
Corell, Alba Doktorand
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Flodin, Sara Doktorand
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Hansson, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se

Visar 1 - 50 av 126

Visar 2681 - 2690 av 2757

2006

Cutaneous allodynia and migraine: another view.
Carl Dahlöf
Current pain and headache reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The new Swedish Post-Concussion Symptoms questionnaire: a measure of symptoms after mild traumatic brain injury and its concurrent validity and inter-rater reliability.
Elisabeth Elgmark Andersson, Ingrid Emanuelson, Margareta Olsson, Daniel Stålhammar, Jan-Erik Starmark
Journal of rehabilitation medicine : official journal of the UEMS European Board of Physical and Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The aciclovir metabolite CMMG is detectable in the CSF of subjects with neuropsychiatric symptoms during aciclovir and valaciclovir treatment
Anders Helldén, Jan Lycke, Tatiana Vander, Jan-Olof Svensson, Ingegerd Odar-Cederlöf et al.
Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aphasia and Computerised Writing Aid
Ingrid Behrns, Asa Wengelin, Lena Hartelius
SIG writing, the 11th international conference of the EARLI Special Interest Group on Writing, Lund, 2008 , Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

ORAL AND WRITTEN NARRATIVES IN INDIVIDUALS WITH APHASIA
Ingrid Behrns
Nordisk Afasikonferanse, 14-16 september, 2006, Oslo, Norway , Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

APHASIA AND THE CHALLENGE OF WRITING
Ingrid Behrns
”11:th Meeting of the International Clinical Phonetics and Linguistics Association” i Dubrovnik 060531-060603, Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

Continent cutaneous urinary diversion in patients with spinal cord injury.
David Pazooki, Christer Edlund, Ann-Katrin Karlsson, Christer Dahlstrand, Elisabet Lindholm et al.
Spinal cord : the official journal of the International Medical Society of Paraplegia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2681 - 2690 av 2757

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?