Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för hälsa och rehabilitering

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för hälsa och rehabilitering
Box 455
405 30 Göteborg
Leveransadress: Arvid Wallgrens backe hus 2, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Arvid Wallgrens backe hus 1 O 2, 413 46 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Kristina Holmgren

Senaste publikationer

Results and lessons learned from the Promoting Aging Migrants´ Capabilities program: methodological opportunities and challenges
Emmelie Barenfeld
Oral presentation IAAG-ER, May 24th 2019, Gothenburg, Sweden. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Iron Metabolism and Brain Development in Premature Infants
Yafeng Wang, Y. N. Wu, Tao Li, Xiaoyang Wang, Changlian Zhu
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aspects of excess skin in obesity, after weight loss, after body contouring surgery and in a reference population
Anna Elander, Christina Biörserud, Jonas Ockell, Trude Staalesen, Monika Fagevik Olsén
Surgery for obesity and related diseases : official journal of the American Society for Bariatric Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A feasibility pilot study with Arabic-speaking older Immigrants in Sweden
Mohamed Shaltout, Ahmed M Osman, Olof Wrede, Susanne Gustafsson
IAGG-ER 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Visar 1 - 50 av 69

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Christina Universitetslektor christina.andersson@neuro.gu.se
B. Rosenhall, Ulf Seniorforskare ulf.rosenhall@neuro.gu.se
Berge, Isak Doktorand 031-786 5735 isak.berge@gu.se
Bergenheim, Anna Universitetslektor, adjungerad anna.bergenheim@gu.se
Bergström, Liza Forskare liza.bergstrom@gu.se
Bjarnegård Sellius, Anna Utbildningskoordinator 031-786 5744 anna.bjarnegard@gu.se
Björsne, Andreas Universitetsadjunkt, adjungerad, Doktorand 031-786 6576 andreas.bjorsne@neuro.gu.se
Buchholz, Margret Forskare, Doktor margret.buchholz@vgregion.se
Bunketorp Käll, Lina Forskare, Projektledn, Projektdesign, Neurorehabilitering, Interventionsforskn, RCT, multidisciplinä... lina.bunketorp-kall@neuro.gu.se
Carlsson, Emilia Utbildningskoordinator, Leg logoped, MsC, doktorand 031-786 6093 emilia.carlsson@gu.se
Cider, Åsa Universitetslektor 031-786 5741 asa.cider@fhs.gu.se
Claesson, Lisbeth Universitetslektor, Med dr., Leg. Arbetsterapeut 031-786 5705 lisbeth.claesson@fhs.gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare 031-786 5733 synneve.dahlin-ivanoff@fhs.gu.se
Danielsson, Anna Universitetslektor 031-786 5743 anna.danielsson@neuro.gu.se
Danielsson, Louise Universitetslektor, adjungerad louise.danielsson@gu.se
Engen, Tone Gästlärare, Statsvetare tone.engen@gu.se
Fagevik Olsen, Monika Professor, adjungerad 031-786 3729 monika.fagevik-olsen@gu.se
Fieril, Karolina Doktorand karolina.fieril@gu.se
Finsbäck, Christina Koordinator 031-786 5752 christina.finsback@gu.se
Fogels, Jonas Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 6889 jonas.fogels@neuro.gu.se
Fyrberg, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.fyrberg@vgregion.se
Gunnarsson, Birgitta Universitetslektor, adjungerad, Docent, Specialist i arbetsterapi, Leg arbetsterapeut birgitta.gunnarsson@gu.se
Gustafsson, Susanne Universitetslektor susanne.gustafsson@gu.se
Gutke, Annelie Universitetslektor 031-786 5747 annelie.gutke@gu.se
Hagby, Marie Programsamordnare 031-786 3319 marie.hagby@gu.se
Hartelius, Lena Professor/​logoped 031-786 6884 lena.hartelius@neuro.gu.se
Henriksson, Ingrid Universitetslektor 031-786 6883 ingrid.henriksson@neuro.gu.se
Hoff, Maria Programansvarig/​Doktorand 031-786 5765 maria.hoff@neuro.gu.se
Holmgren, Eva Universitetslektor, Programansvarig Fysioterapeutprogrammet 031-786 5763 eva.holmgren@neuro.gu.se
Holmgren, Kristina Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5726 kristina.holmgren@neuro.gu.se
Hultén, Anna-Maria Doktorand 031-786 5735 anna-maria.hulten@gu.se
Häggblom Kronlöf, Greta Universitetslektor, Med. dr., Leg. Arbetsterapeut 031-786 5736 greta.haggblom.kronlof@fhs.gu.se
Johansson-Malmeling, Charlotte Doktorand 031-786 6883 charlotte.johansson@neuro.gu.se
Kristensson, Joana Doktorand/​projektass 031-342 5560 joana.kristensson@vgregion.se
Kroksmark, Anna-Karin Universitetslektor, adjungerad anna-karin.kroksmark@gu.se
Kähäri, Kim Universitetslektor/​audionom 031-786 5375 kim.kahari@neuro.gu.se
Laakso, Katja Universitetslektor 031-786 6885 katja.laakso@neuro.gu.se
Lagerberg, Tove Universitetslektor 031-786 3942 tove.lagerberg@neuro.gu.se
Landälv, Daniel VFU-koordinator 031-786 5765 daniel.landalv@neuro.gu.se
Larsson, Anette Doktorand anette.e.larsson@vgregion.se
Larsson, Maria Universitetslektor, adjungerad maria.larsson@neuro.gu.se
Lidman, Git Universitetslektor git.lidman@gu.se
Longoni, Francesca Forskare 031-786 6885 francesca.longoni@neuro.gu.se
Lood, Qarin Universitetslektor 031-786 5733 qarin.lood@neuro.gu.se
Lundberg, Mari Universitetslektor 031-786 5732 mari.lundberg@gu.se
Lundholm Fors, Kristina Universitetslektor kristina.lundholmfors@gu.se
Malmberg, Milijana Universitetslektor, Akademisk grad: Doktor 031-786 5375 milijana.lundberg.malmberg@vgregion.se
Mannerkorpi, Kaisa Professor 031-786 5745 kaisa.mannerkorpi@neuro.gu.se
Mårtensson, Lena Universitetslektor, Fil dr, leg arbetsterapeut. Hälsolitteracitet, kronisk smärta och biblioterapi 031-786 5725 lena.martensson@fhs.gu.se
Nordeman, Lena Universitetslektor, adjungerad lena.nordeman@gu.se

Visar 1 - 50 av 69

Visar 1 - 10 av 548

2019

Results and lessons learned from the Promoting Aging Migrants´ Capabilities program: methodological opportunities and challenges
Emmelie Barenfeld
Oral presentation IAAG-ER, May 24th 2019, Gothenburg, Sweden. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Iron Metabolism and Brain Development in Premature Infants
Yafeng Wang, Y. N. Wu, Tao Li, Xiaoyang Wang, Changlian Zhu
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aspects of excess skin in obesity, after weight loss, after body contouring surgery and in a reference population
Anna Elander, Christina Biörserud, Jonas Ockell, Trude Staalesen, Monika Fagevik Olsén
Surgery for obesity and related diseases : official journal of the American Society for Bariatric Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A feasibility pilot study with Arabic-speaking older Immigrants in Sweden
Mohamed Shaltout, Ahmed M Osman, Olof Wrede, Susanne Gustafsson
IAGG-ER 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Visar 1 - 10 av 548

Sidansvarig: Milijana Malmberg|Sidan uppdaterades: 2015-10-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?