Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bis(maltolato)oxovanadium(IV) Induces Angiogenesis via Phosphorylation of VEGFR2
L. Parma, H. A. B. Peters, Maria E Johansson, Saray Gutiérrez, H. Meijerink et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Animal Models to Understand the Etiology and Pathophysiology of Polycystic Ovary Syndrome
E. Stener-Victorin, V. Padmanabhan, K. A. Walters, R. E. Campbell, Anna Benrick et al.
Endocrine Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of S100A Alarmins in Cord Blood Monocytes Is Highly Associated With Chorioamnionitis and Fetal Inflammation in Preterm Infants.
Veronika Golubinskaya, Henri Puttonen, Ing-Marie Fyhr, Halfdan Rydbeck, Ann Hellström et al.
Frontiers in immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Falk, Patrick Forskare patrick.falk@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Richard, Jennifer Forskare jennifer.richard@gu.se
Zajdel, Joanna Postdoktor joanna.zajdel@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Bellman, Jakob Doktorand jakob.bellman@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Le May, Marie Forskare 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se

Visar 51 - 100 av 122

Visar 51 - 60 av 1214

2019

Disentangling the genetics of lean mass
D. Karasik, M. C. Zillikens, Y. H. Hsu, A. Aghdassi, K. Akesson et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-6 in the central amygdala is bioactive and co-localised with glucagon-like peptide-1 receptor
Fredrik Anesten, Adria Dalmau Gasull, Jennifer E. Richard, Imre Farkas, Devesh Mishra et al.
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential Role of Ferroptosis in Neonatal Brain Injury
Y. N. Wu, J. Song, Xiaoyang Wang, C. Culmsee, Changlian Zhu
Frontiers in Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex- and age-specific association between cardiorespiratory fitness, CVD morbidity and all-cause mortality
Elin Ekblom-Bak, Björn Ekblom, Jonas Söderling, Mats Börjesson, Victoria Blom et al.
Europrevent Annual meeting, Lisbon, April, 11-13, 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Exercise related sudden cardiac death (SCD) in the young
Aase Wisten, Mats Börjesson, Peter Krantz, Eva-Lena Stettin
Eur Soc Cardiology (ESC) Annual meeting, Paris, Sep 2, 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Sports participation in patients with coronary artery disease
Mats Börjesson
PLACE Cardiology meeting, Rome, Nov 23, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Recommendations on sports participation in coronary artery disease
Mats Börjesson
VIII Jornadas Nacionales de Medicina del Sport, Reus, Spain, Nov 22, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Results from the SCAPIS study
Mats Börjesson
Nordic Seminar on Technical measurement of PA and SED, Götbeorg, Nov 13, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Exercise and coronary artery anomalies- two incompatible entities?
Mats Börjesson
CRY- Cardiac Risk of the Young- Annual Conference, London, UK, Oct 18, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 60 av 1214

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?