Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bis(maltolato)oxovanadium(IV) Induces Angiogenesis via Phosphorylation of VEGFR2
L. Parma, H. A. B. Peters, Maria E Johansson, Saray Gutiérrez, H. Meijerink et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Animal Models to Understand the Etiology and Pathophysiology of Polycystic Ovary Syndrome
E. Stener-Victorin, V. Padmanabhan, K. A. Walters, R. E. Campbell, Anna Benrick et al.
Endocrine Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of S100A Alarmins in Cord Blood Monocytes Is Highly Associated With Chorioamnionitis and Fetal Inflammation in Preterm Infants.
Veronika Golubinskaya, Henri Puttonen, Ing-Marie Fyhr, Halfdan Rydbeck, Ann Hellström et al.
Frontiers in immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Falk, Patrick Forskare patrick.falk@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Richard, Jennifer Forskare jennifer.richard@gu.se
Zajdel, Joanna Postdoktor joanna.zajdel@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Bellman, Jakob Doktorand jakob.bellman@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Le May, Marie Forskare 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 109

Visar 1161 - 1170 av 1214

2006

Effect of anti-NGF on ovarian expression of alpha1- and beta2-adrenoceptors, TrkA, p75NTR, and tyrosine hydroxylase in rats with steroid-induced polycystic ovaries.
Luigi Manni, Agneta Holmäng, Stefan Cajander, Thomas Lundeberg, Luigi Aloe et al.
American journal of physiology. Regulatory, integrative and comparative physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pain relief during oocyte retrieval--exploring the role of different frequencies of electro-acupuncture.
Peter Humaidan, Kirsten Brock, Leif Bungum, Elisabet Stener-Victorin
Reproductive biomedicine online, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ovarian blood flow responses to electroacupuncture stimulation depend on estrous cycle and on site and frequency of stimulation in anesthetized rats.
Elisabet Stener-Victorin, Shigeko Fujisawa, Mieko Kurosawa
Journal of applied physiology (Bethesda, Md. : 1985), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stress, exercise and consequences for memory function and affective disorders
Ingibjörg H Jonsdottir
Neurology & Cognitive Neuroscience. Helix Review Series, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1161 - 1170 av 1214

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?