Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Counting the Number of Glutamate Molecules in Single Synaptic Vesicles
Y. M. Wang, H. Fathali, Devesh Mishra, T. Olsson, J. D. Keighron et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 131

Namn Titel Telefon E-post
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Watkins, Roger Forskare roger.holmes.watkins@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se
Börjesson, Mats Professor/​överläkare mats.borjesson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Micallef, Peter Doktorand/​projektassistent peter.micallef@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Bellman, Jakob Amanuens jakob.bellman@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Hedin, Jessica Forskningssjuksköterska jessica.hedin@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se

Visar 1 - 50 av 131

Visar 1 - 10 av 1143

2019

Counting the Number of Glutamate Molecules in Single Synaptic Vesicles
Y. M. Wang, H. Fathali, Devesh Mishra, T. Olsson, J. D. Keighron et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1143

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=1
Utskriftsdatum: 2019-12-06