Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 132 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Rorsman, Olof Patrik Professor 031-786 6807 Patrik.Rorsman@neuro.gu.se

Visar 101 - 132 av 132

Visar 61 - 70 av 1192

2019

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1192

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=7&pageNumber=3
Utskriftsdatum: 2020-04-04