Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Counting the Number of Glutamate Molecules in Single Synaptic Vesicles
Y. M. Wang, H. Fathali, Devesh Mishra, T. Olsson, J. D. Keighron et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 131

Namn Titel Telefon E-post
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Karczewska-Lindinger, Magdalena Forskningsassistent magdalena.karczewska-lindinger@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Le May, Marie Doktorand 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Micallef, Peter Doktorand/​projektassistent peter.micallef@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Rorsman, Patrik Professor 031-786 6807 patrik.rorsman@gu.se

Visar 51 - 100 av 131

Visar 31 - 40 av 1145

2019

Identification of cell and disease specific microRNAs in glomerular pathologies
J. Muller-Deile, J. Dannenberg, Peidi Liu, J. Lorenzen, Jenny Nyström et al.
Journal of Cellular and Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Considerations related to the use of short neuropeptide promoters in viral vectors targeting hypothalamic neurons
N. Kakava-Georgiadou, C. Bullich-Vilarrubias, M. M. Zwartkruis, M. C. M. Luijendijk, K. M. Garner et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental factors influence the epigenetic signature of newborns from mothers with gestational diabetes
E. Andersen, A. Altlntaş, Ulrika Andersson Hall, Agneta Holmäng, R. Barrès
Epigenomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[Ca2+ ] changes in sympathetic varicosities and Schwann cells in rat mesenteric arteries-Relation to noradrenaline release and contraction.
Thomas Hansen, Olga S Tarasova, Makhala M Khammy, Avelino Ferreira, James A Kennard et al.
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-6 in the central amygdala is bioactive and co-localised with glucagon-like peptide-1 receptor
Fredrik Anesten, Adria Dalmau Gasull, Jennifer E. Richard, Imre Farkas, Devesh Mishra et al.
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative Mapping of Triacylglycerol Chain Length and Saturation Using Broadband CARS Microscopy
A. Paul, Y. J. Wang, Cecilia Brännmark, S. Kumar, M. Bonn et al.
Biophysical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal Fluid Biomarkers in DM1: a 14-year Follow Up Study.
Magnus Rudenholm, Stefan Winblad, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu, Christopher Lindberg
IDMC-12, Göteborg 2019, Konferensprogram, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cognitive Decline in DM1: a 14-year Longitudinal Study.
Stefan Winblad, Magnus Rudenholm, Iraj Abedini, Christopher Lindberg
IDMC-12 2019, Göteborg, Konferensprogram, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 31 - 40 av 1145

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?