Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

A new Swedish reference for total and prepubertal height.
Kerstin Albertsson-Wikland, Aimon Niklasson, Anton Holmgren, Lars Gelander, Andreas F M Nierop
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De-mythifying mental health taboo: Can an educational programme in combination with workshops change the perspective towards mental health and help seeking behavior among university students in Hong Kong?
Daniel Ahorsu Kwasi, Dalinda Isabel Sanchez Vidaña, Lipardo Donald, Parth Bharat Shah, Cruz González Pablo et al.
Proceedings of the 5th International conference on medical and Health Sciences, Bhutan, Medical Education Centre for Research Innovation and Training, (MECRIT), and the Khesar Gyalpo University of Medical Sciences of Bhutan (KGUMSB), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE genetic background and sex confer different vulnerabilities to postnatal chlorpyrifos exposure and modulate the response to cholinergic drugs
L. Guardia-Escote, P. Basaure, Fiona Peris-Sampedro, J. Biosca-Brull, M. Cabré et al.
Behavioural Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Bellman, Jakob Amanuens jakob.bellman@gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Göthner, Karin Bitr forskare 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Le May, Marie Doktorand 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Micallef, Peter Doktorand/​projektassistent peter.micallef@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 1 - 10 av 1153

2019

A new Swedish reference for total and prepubertal height.
Kerstin Albertsson-Wikland, Aimon Niklasson, Anton Holmgren, Lars Gelander, Andreas F M Nierop
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De-mythifying mental health taboo: Can an educational programme in combination with workshops change the perspective towards mental health and help seeking behavior among university students in Hong Kong?
Daniel Ahorsu Kwasi, Dalinda Isabel Sanchez Vidaña, Lipardo Donald, Parth Bharat Shah, Cruz González Pablo et al.
Proceedings of the 5th International conference on medical and Health Sciences, Bhutan, Medical Education Centre for Research Innovation and Training, (MECRIT), and the Khesar Gyalpo University of Medical Sciences of Bhutan (KGUMSB), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE genetic background and sex confer different vulnerabilities to postnatal chlorpyrifos exposure and modulate the response to cholinergic drugs
L. Guardia-Escote, P. Basaure, Fiona Peris-Sampedro, J. Biosca-Brull, M. Cabré et al.
Behavioural Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1153

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?