Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Gutiérrez, Saray Forskare saray.gutierrez@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Watkins, Roger Forskare roger.holmes.watkins@gu.se
Dalmau, Adrià Forskare, biträdande adria.dalmau@gu.se
Karczewska-Lindinger, Magdalena Forskningsassistent magdalena.karczewska-lindinger@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Skovdahl, Pia Forskningsassistent 031-786 6947 pia.skovdahl@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Hedin, Jessica Forskningssjuksköterska jessica.hedin@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se

Visar 51 - 100 av 134

Visar 41 - 50 av 1141

2019

Iron Metabolism and Brain Development in Premature Infants
Yafeng Wang, Y. N. Wu, Tao Li, Xiaoyang Wang, Changlian Zhu
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Seeing Your Foot Move Changes Muscle Proprioceptive Feedback
Rochelle Ackerley, M. Chancel, J. M. Aimonetti, E. Ribot-Ciscar, A. Kavounoudias
Eneuro, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Learning, memory and the expression of cholinergic components in mice are modulated by the pesticide chlorpyrifos depending upon age at exposure and apolipoprotein E (APOE) genotype
P. Basaure, L. Guardia-Escote, M. Cabre, Fiona Peris-Sampedro, F. Sanchez-Santed et al.
Archives of Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Imaging human cortical responses to intraneural microstimulation using magnetoencephalography
G. C. O'Neill, Roger H. Watkins, Rochelle Ackerley, E. L. Barratt, A. Sengupta et al.
NeuroImage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parabrachial Interleukin-6 Reduces Body Weight and Food Intake and Increases Thermogenesis to Regulate Energy Metabolism
Devesh Mishra, Jennifer E. Richard, Ivana Maric, B. Porteiro, M. Haring et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protection against cardiac ischemia-reperfusion injury by hypothermia and by inhibition of succinate accumulation and oxidation is additive
M. Kohlhauer, V. R. Pell, N. Burger, A. M. Spiroski, A. Gruszczyk et al.
Basic Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disentangling the genetics of lean mass
D. Karasik, M. C. Zillikens, Y. H. Hsu, A. Aghdassi, K. Akesson et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrafast Glutamate Biosensor Recordings in Brain Slices Reveal Complex Single Exocytosis Transients
Yuanmo Wang, Devesh Mishra, Jenny Bergman, J. D. Keighron, Karolina P Skibicka et al.
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1141

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?