Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An update on blood-based biomarkers for non-Alzheimer neurodegenerative disorders.
Nicholas J. Ashton, Abdul Hye, Anto P Rajkumar, Antoine Leuzy, Stuart Snowden et al.
Nature Reviews Neurology, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting CXCR1/2 Does Not Improve Insulin Secretion After Pancreatic Islet Transplantation: A Phase 3, Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial in Type 1 Diabetes
P. Maffi, T. Lundgren, G. Tufveson, E. Rafael, J. A. M. Shaw et al.
Diabetes Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex Hormones, Gonad Size, and Metabolic Profile in Adolescent Girls Born Small for Gestational Age with Catch-up Growth
I. Petraitiene, M. Valuniene, K. Jariene, A. Seibokaite, Kerstin Albertsson-Wikland et al.
Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In pancreatic islets from type 2 diabetes patients, the dampened circadian oscillators lead to reduced insulin and glucagon exocytosis
V. Petrenko, Nikhil Gandasi, D. Sage, A. Tengholm, S. Barg et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Richard, Jennifer Forskare jennifer.richard@gu.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Zajdel, Joanna Postdoktor joanna.zajdel@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Le May, Marie Forskare 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Falk, Patrick Forskare, biträdande patrick.falk@gu.se
Rorsman, Olof Patrik Professor 031-786 6807 Patrik.Rorsman@neuro.gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Svedin, Pernilla Forskare pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se

Visar 51 - 100 av 127

Visar 11 - 20 av 1202

2020

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1202

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?