Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Dalmau, Adrià Forskare, biträdande adria.dalmau@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 61 - 70 av 1135

2018

Increased Physical Activity Post-Myocardial Infarction Is Related to Reduced Mortality: Results From the SWEDEHEART Registry.
Örjan Ekblom, Amanda Ek, Åsa Cider, Kristina Hambraeus, Mats Börjesson
Journal of the American Heart Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology : A Practical Approach to Neonatal Diseases av Giuseppe Buonocore, Rodolfo Bracci, Michael Weindling , Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Monitoring real-time hormone release kinetics: Via high-content 3-D imaging of compensatory endocytosis
A. I. Tarasov, J. Galvanovskis, O. Rorsman, A. Hamilton, E. Vergari et al.
Lab on a Chip, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting transcriptional control of soluble guanylyl cyclase via NOTCH for prevention of cardiovascular disease.
C Rippe, S Albinsson, Gregor Guron, Holger Nilsson, K Swärd
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transcriptional and Epigenetic Changes Influencing Skeletal Muscle Metabolism in Women With Polycystic Ovary Syndrome
E. Nilsson, Anna Benrick, Milana Kokosar, A. Krook, E. Lindgren et al.
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body weight homeostat that regulates fat mass independently of leptin in rats and mice.
John-Olov Jansson, Vilborg Palsdottir, Daniel Hägg, Erik Schéle, Suzanne L. Dickson et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Myelination induction by a histamine H3 receptor antagonist in a mouse model of preterm white matter injury.
Claire-Marie Rangon, Anne-Laure Schang, Juliette Van Steenwinckel, Leslie Schwendimann, Sophie Lebon et al.
Brain, behavior, and immunity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1135

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?