Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dysregulation of amyloid precursor protein impairs adipose tissue mitochondrial function and promotes obesity
Y. A. An, C. Crewe, Ingrid Wernstedt Asterholm, K. Sun, S. W. Chen et al.
Nature Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Device-measured sedentary behavior, physical activity and aerobic fitness are independent correlates of cognitive performance in healthy middle-aged adults—results from the SCAPIS pilot study
Maria M. Ekblom, Örjan B. Ekblom, Mats Börjesson, Göran Bergström, Christina Jern et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disentangling the genetics of lean mass
D. Karasik, M. C. Zillikens, Y. H. Hsu, A. Aghdassi, K. Akesson et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 129 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Bitr forskare 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hedin, Jessica Forskningssjuksköterska jessica.hedin@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Le May, Marie Doktorand 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Ma, Rong Forskare, biträdande rong.ma@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Rorsman, Olof Patrik Professor 031-786 6807 Patrik.Rorsman@neuro.gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se

Visar 1 - 129 av 129

Visar 1 - 10 av 1182

2020

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dysregulation of amyloid precursor protein impairs adipose tissue mitochondrial function and promotes obesity
Y. A. An, C. Crewe, Ingrid Wernstedt Asterholm, K. Sun, S. W. Chen et al.
Nature Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Device-measured sedentary behavior, physical activity and aerobic fitness are independent correlates of cognitive performance in healthy middle-aged adults—results from the SCAPIS pilot study
Maria M. Ekblom, Örjan B. Ekblom, Mats Börjesson, Göran Bergström, Christina Jern et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disentangling the genetics of lean mass
D. Karasik, M. C. Zillikens, Y. H. Hsu, A. Aghdassi, K. Akesson et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1182

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?