Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flinders sensitive line rats are resistant to infarction following transient occlusion of the middle cerebral artery
V. Bay, D. F. Happ, Maryam Ardalan, Alexandra Quist, Florian Oggiano et al.
Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Take Me To Your Leader": An Electrophysiological Appraisal of the Role of Hub Cells in Pancreatic Islets
L. S. Satin, Q. Zhang, Patrik Rorsman
Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 122 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chumak, Tetyana Forskare tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Falk, Patrick Forskare patrick.falk@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Le May, Marie Forskare 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Ma, Rong Forskare, biträdande rong.ma@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand/​projektassistent caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Richard, Jennifer Forskare jennifer.richard@gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Rorsman, Olof Patrik Professor 031-786 6807 Patrik.Rorsman@neuro.gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Schéle, Erik Forskare erik.schele@medic.gu.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Svedin, Pernilla Forskare pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Zajdel, Joanna Postdoktor joanna.zajdel@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se

Visar 1 - 122 av 122

Visar 1 - 10 av 1208

2020

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flinders sensitive line rats are resistant to infarction following transient occlusion of the middle cerebral artery
V. Bay, D. F. Happ, Maryam Ardalan, Alexandra Quist, Florian Oggiano et al.
Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Take Me To Your Leader": An Electrophysiological Appraisal of the Role of Hub Cells in Pancreatic Islets
L. S. Satin, Q. Zhang, Patrik Rorsman
Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1208

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?