Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman.2@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Falk, Patrick Forskare, biträdande patrick.falk@gu.se
Fridell, Ethel Forskare, biträdande ethel.fridell@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se

Visar 1 - 50 av 133

Visar 81 - 90 av 1192

2019

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of cell and disease specific microRNAs in glomerular pathologies
J. Muller-Deile, J. Dannenberg, Peidi Liu, J. Lorenzen, Jenny Nyström et al.
Journal of Cellular and Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Considerations related to the use of short neuropeptide promoters in viral vectors targeting hypothalamic neurons
N. Kakava-Georgiadou, C. Bullich-Vilarrubias, M. M. Zwartkruis, M. C. M. Luijendijk, K. M. Garner et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental factors influence the epigenetic signature of newborns from mothers with gestational diabetes
E. Andersen, A. Altlntaş, Ulrika Andersson Hall, Agneta Holmäng, R. Barrès
Epigenomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[Ca2+ ] changes in sympathetic varicosities and Schwann cells in rat mesenteric arteries-Relation to noradrenaline release and contraction.
Thomas Hansen, Olga S Tarasova, Makhala M Khammy, Avelino Ferreira, James A Kennard et al.
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative Mapping of Triacylglycerol Chain Length and Saturation Using Broadband CARS Microscopy
A. Paul, Y. J. Wang, Cecilia Brännmark, S. Kumar, M. Bonn et al.
Biophysical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal Fluid Biomarkers in DM1: a 14-year Follow Up Study.
Magnus Rudenholm, Stefan Winblad, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu, Christopher Lindberg
IDMC-12, Göteborg 2019, Konferensprogram, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cognitive Decline in DM1: a 14-year Longitudinal Study.
Stefan Winblad, Magnus Rudenholm, Iraj Abedini, Christopher Lindberg
IDMC-12 2019, Göteborg, Konferensprogram, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 81 - 90 av 1192

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=9&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Ffysiologi%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Annie+Sundling&encodedEmail=YW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-04-08