Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman.2@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 133

Visar 71 - 80 av 1192

2019

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glucose stimulates somatostatin secretion in pancreatic delta-cells by cAMP-dependent intracellular Ca-2+ release
G. Denwood, A. Tarasov, Albert Salehi, L. Vergari, R. Ramracheya et al.
Journal of General Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin signaling impairs macrophage defenses against Salmonella Typhimurium
J. Fischer, Saray Gutiérrez, R. Ganesan, C. Calabrese, R. Ranjan et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ghrelin's effects on food motivation in rats are not limited to palatable foods
Tina Bake, Christian Edvardsson, Cameron Cummings, Suzanne L. Dickson
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1192

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?