Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Dalmau, Adrià Forskare, biträdande adria.dalmau@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 51 - 60 av 1141

2019

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential Role of Ferroptosis in Neonatal Brain Injury
Y. N. Wu, J. Song, Xiaoqin Wang, C. Culmsee, Changlian Zhu
Frontiers in Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antioxidant treatment induces reductive stress associated with mitochondrial dysfunction in adipocytes
Eduard Peris, Peter Micallef, A. Paul, Vilborg Palsdottir, A. Enejder et al.
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GH dose reduction maintains normal prepubertal height velocity after initial catch up growth in short children.
Ralph Decker, Kerstin Albertsson-Wikland, Berit Kriström, Maria Halldin, Jan Gustafsson et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diversity of the Gut Microbiota in Dihydrotestosterone-Induced PCOS Rats and the Pharmacologic Effects of Diane-35, Probiotics, and Berberine.
Feifei Zhang, Tong Ma, Peng Cui, Amin Tamadon, Shan He et al.
Frontiers in microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neural correlates of gentle skin stroking in early infancy
Jetro J. Tuulari, Noora M. Scheinin, Satu Lehtola, Harri Merisaari, Jani Saunavaara et al.
Developmental Cognitive Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exposure shapes the perception of affective touch
U. Sailer, Rochelle Ackerley
Developmental Cognitive Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bestrophin-3 Expression in a Subpopulation of Astrocytes in the Neonatal Brain After Hypoxic-Ischemic Injury
Veronika Golubinskaya, R. Vontell, V. Supramaniam, J. Wyatt-Ashmead, Helena Gustafsson et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1141

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=6&selectedTab=3&sortBy=email
Utskriftsdatum: 2019-11-12