Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An update on blood-based biomarkers for non-Alzheimer neurodegenerative disorders.
Nicholas J. Ashton, Abdul Hye, Anto P Rajkumar, Antoine Leuzy, Stuart Snowden et al.
Nature Reviews Neurology, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting CXCR1/2 Does Not Improve Insulin Secretion After Pancreatic Islet Transplantation: A Phase 3, Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial in Type 1 Diabetes
P. Maffi, T. Lundgren, G. Tufveson, E. Rafael, J. A. M. Shaw et al.
Diabetes Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex Hormones, Gonad Size, and Metabolic Profile in Adolescent Girls Born Small for Gestational Age with Catch-up Growth
I. Petraitiene, M. Valuniene, K. Jariene, A. Seibokaite, Kerstin Albertsson-Wikland et al.
Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In pancreatic islets from type 2 diabetes patients, the dampened circadian oscillators lead to reduced insulin and glucagon exocytosis
V. Petrenko, Nikhil Gandasi, D. Sage, A. Tengholm, S. Barg et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Falk, Patrick Forskare, biträdande patrick.falk@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 41 - 50 av 1202

2019

The Potential Role of Ferroptosis in Neonatal Brain Injury
Y. N. Wu, J. Song, Xiaoyang Wang, C. Culmsee, Changlian Zhu
Frontiers in Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex- and age-specific association between cardiorespiratory fitness, CVD morbidity and all-cause mortality
Elin Ekblom-Bak, Björn Ekblom, Jonas Söderling, Mats Börjesson, Victoria Blom et al.
Europrevent Annual meeting, Lisbon, April, 11-13, 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Exercise related sudden cardiac death (SCD) in the young
Aase Wisten, Mats Börjesson, Peter Krantz, Eva-Lena Stettin
Eur Soc Cardiology (ESC) Annual meeting, Paris, Sep 2, 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Sports participation in patients with coronary artery disease
Mats Börjesson
PLACE Cardiology meeting, Rome, Nov 23, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Recommendations on sports participation in coronary artery disease
Mats Börjesson
VIII Jornadas Nacionales de Medicina del Sport, Reus, Spain, Nov 22, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Results from the SCAPIS study
Mats Börjesson
Nordic Seminar on Technical measurement of PA and SED, Götbeorg, Nov 13, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Exercise and coronary artery anomalies- two incompatible entities?
Mats Börjesson
CRY- Cardiac Risk of the Young- Annual Conference, London, UK, Oct 18, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Evaluation strategies to prevent medical encounters during marathon racing
Mats Börjesson
1st Internat Conference on road races in urban and extreme environments, Doha, Oct 4, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Exercise is medicine in primary care- Sweden leads by example
Mats Börjesson
8th Annual meeting of Exercise is Medicine Europe, Amsterdam, Sep 20, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 1202

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=5&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Ffysiologi%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Annie+Sundling&encodedEmail=YW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-05-29