Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Falk, Patrick Forskare, biträdande patrick.falk@gu.se
Fridell, Ethel Forskare, biträdande ethel.fridell@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 41 - 50 av 1190

2019

Muscle injuries: epidemiology and injury mechanisms
Mats Börjesson
UEFA Football Doctor educational programme, Stockholm, Sweden, Jan 16, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cardiovascular screening in adult/senior competitive athletes
Luc Vanhees, Mats Börjesson
ESC Textbook of Sports Cardiology, Oxford, UK, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Physical activity and leisure-time exercise prescription in sedentary/untrained individuals
Massimo Piepoli, Mikael Dellborg, Mats Börjesson
ESC Textbook of Sports Cardiology, Oxford, UK, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Cardiac safety at sports events- the medical action plan
Luis Serratosa, Efraim Kramer, Mats Börjesson
ESC Textbook of Sports cardiology, Oxford, UK, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

De-mythifying mental health taboo: Can an educational programme in combination with workshops change the perspective towards mental health and help seeking behavior among university students in Hong Kong?
Daniel Ahorsu Kwasi, Dalinda Isabel Sanchez Vidaña, Lipardo Donald, Parth Bharat Shah, Cruz González Pablo et al.
Proceedings of the 5th International conference on medical and Health Sciences, Bhutan, Medical Education Centre for Research Innovation and Training, (MECRIT), and the Khesar Gyalpo University of Medical Sciences of Bhutan (KGUMSB), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 1190

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=5&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Ffysiologi%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Annie+Sundling&encodedEmail=YW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-03-28