Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 134 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Göthner, Karin Bitr forskare 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3557 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Rorsman, Patrik Professor 031-786 6807 patrik.rorsman@gu.se
Skovdahl, Pia Forskningsassistent 031-786 6947 pia.skovdahl@gu.se

Visar 101 - 134 av 134

Visar 11 - 20 av 1141

2019

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glucose stimulates somatostatin secretion in pancreatic delta-cells by cAMP-dependent intracellular Ca-2+ release
G. Denwood, A. Tarasov, Albert Salehi, L. Vergari, R. Ramracheya et al.
Journal of General Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1141

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?