Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glucose stimulates somatostatin secretion in pancreatic delta-cells by cAMP-dependent intracellular Ca-2+ release
G. Denwood, A. Tarasov, Albert Salehi, L. Vergari, R. Ramracheya et al.
Journal of General Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin signaling impairs macrophage defenses against Salmonella Typhimurium
J. Fischer, Saray Gutiérrez, R. Ganesan, C. Calabrese, R. Ranjan et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Bellman, Jakob Amanuens jakob.bellman@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3557 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Boi, Roberto Forskare roberto.boi@neuro.gu.se
Börjesson, Mats Professor/​överläkare mats.borjesson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Dalmau, Adrià Forskare, biträdande adria.dalmau@gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Fälemark, Maria Forskningssjuksköterska maria.falemark@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Gutiérrez, Saray Forskare saray.gutierrez@gu.se
Göthner, Karin Bitr forskare 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hedin, Jessica Forskningssjuksköterska jessica.hedin@gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 1131 - 1134 av 1134

2006

The natural course of migraine attacks. A prospective analysis of untreated attacks compared with attacks treated with a triptan
Mattias Linde, Annsofie Mellberg, Carl Dahlöf
Cephalalgia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of DSS-induced colitis on visceral sensitivity to colorectal distension in mice
Marie Larsson
Neurogastroenterology and Motility, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1131 - 1134 av 1134

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=114&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2019-10-14