Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glucose stimulates somatostatin secretion in pancreatic delta-cells by cAMP-dependent intracellular Ca-2+ release
G. Denwood, A. Tarasov, Albert Salehi, L. Vergari, R. Ramracheya et al.
Journal of General Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin signaling impairs macrophage defenses against Salmonella Typhimurium
J. Fischer, Saray Gutiérrez, R. Ganesan, C. Calabrese, R. Ranjan et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Dalmau, Adrià Forskare, biträdande adria.dalmau@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
de Maré, Hanna Amanuens hanna.de.mare@gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 101 - 110 av 1134

2018

Hypothalamic DNA methylation in rats with dihydrotestosterone-induced polycystic ovary syndrome: effects of low-frequency electro-acupuncture.
Peng Cui, Tong Ma, Amin Tamadon, Sha Han, Bing Li et al.
Experimental physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The myth of the immature barrier systems in the developing brain: role in perinatal brain injury
Carina Mallard, C. Joakim Ek, Z. S. Vexler
Journal of Physiology-London, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrophysiological properties of human beta-cell lines EndoC-beta H1 and -beta H2 conform with human beta-cells
B. Hastoy, M. Godazgar, A. Clark, V. Nylander, I. Spiliotis et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The early days of a blood vessel.
Holger Nilsson
Acta physiologica (Oxford, England), Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Return to play after infectious disease
Mats Börjesson, Daniel Arvidsson, Christa van Rensburg, Martin Schwellnus
Return to Play in Football, Springer Verlag, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Match related factors influencing injury risk
Mats Börjesson, Jaakko Ryynänen, Jon Karlsson
Return to Play in Football, Springer Verlag, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Return to play after cardiac disease
Mats Börjesson, Jonathan Drezner
Return to play in Football, Springer Verlag, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 101 - 110 av 1134

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?