Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The SED-GIH: A Single-Item Question for Assessment of Stationary Behavior-A Study of Concurrent and Convergent Validity.
Lena V Kallings, Sven J G Olsson, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak, Mats Börjesson
International journal of environmental research and public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Le May, Marie Doktorand 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se

Visar 51 - 100 av 129

Visar 1071 - 1080 av 1185

2007

Vascular response to hypoxic preconditioning in the immature brain
Malin Gustavsson, Carina Mallard, Susan J. Vannucci, Mary Ann Wilson, Michael. V. Johnston et al.
J Cereb Blood Flow Metab, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deletion of the c-Jun N-terminal kinase 3 gene protects neonatal mice against cerebral hypoxic-ischaemic injury
Grisha Pirianov, Katarina Gustafsson Brywe, Carina Mallard, David A. Edwards, Richard A. Flavell et al.
J Cereb Blood Flow Metab, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation-induced preconditioning in the immature brain
Carina Mallard, Henrik Hagberg
Semin Fetal Neonatal Med, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of NMDA receptor subtypes in different forms of NMDA-dependent synaptic plasticity.
Rui Li, Fen-Sheng Huang, Abdul-Karim Abbas, Holger Wigström
BMC neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Change in heart rate variability in relation to a significant ST-event associates with newborn metabolic acidosis
Saila M. Siira, Tiina H. Ojala, Eeva M. Ekholm, Tero J. Vahlberg, Sofia Blad et al.
BJOG-AN INTERNATIONAL JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNAECOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fetal scalp pH and ST analysis of the, fetal ECG as an adjunct to cardiotocography to predict fetal acidosis in labor - A multi-center, case controlled study
Håkan Noren, Andreas K. Luttkus, Jens H. Stupin, Sofia Blad, Sabaratnam Arulkumaran et al.
JOURNAL OF PERINATAL MEDICINE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of long-term exercise and diet intervention on plasma adipokine concentrations.
Merethe H Rokling-Andersen, Janne E Reseland, Marit B Veieröd, Sigmund A Anderssen, David R Jacobs et al.
The American journal of clinical nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1071 - 1080 av 1185

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?