Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exposure to chlorpyrifos at different ages triggers APOE genotype-specific responses in social behavior, body weight and hypothalamic gene expression
P. Basaure, L. Guardia-Escote, J. Biosca-Brull, J. Blanco, M. Cabre et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jensen, Kimmo Professor, gäst Kimmo.Jensen@neuro.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Karczewska-Lindinger, Magdalena Forskningsassistent magdalena.karczewska-lindinger@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Le May, Marie Doktorand 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Ma, Rong Doktorand/​projektassistent rong.ma@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Mallah, Gagandeep Singh Forskare g.mallah@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Micallef, Peter Doktorand/​projektassistent peter.micallef@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Mottahedin, Amin Forskare 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Peris Franquet, Eduard Doktorand/​projektassistent eduard.peris@neuro.gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 134

Visar 91 - 100 av 1141

2018

Cardiac arrest in sports: the Who, What, When, Where and Why
Mats Börjesson
American College Sports Med 65th Annual meeting, Minneapolis, May 31, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sudden cardiac death- prevention and therapy
Mats Börjesson
UEFA Medical Symposium, Athens, Jan 31, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cardiovascular patients and exercice- what are the benefits and risks?
Mats Börjesson
Saudi Heart Association, Riyadh, March 1, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Fitness, everyday physical activity and avoid sitting- are all important for CV health!
Mats Börjesson
Saudi Heart Association Annual meeting, Riyadh, March 1, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Physical exercise in cardiovascular disease
Mats Börjesson
International Congress on Prescription and Exercise Programming in Chronic Illness, Murcia, Spain, March 9, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Health promotion
Mats Börjesson
COST Action, meeting Athlone, Ireland, Feb 21, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sudden cardiac death in sports- how to prevent?
Mats Börjesson
Finnish Cardiac Society, Spring meeting, Helsinki, April 12, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

CT and coronary calcium to identify risk of SCD due to coronary disease
Mats Börjesson
Europrevent, Ljubljana, April 19, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Magnesium sulphate induces preconditioning in preterm rodent models of cerebral hypoxia-ischemia.
Gabriella Koning, Ellinor Lyngfelt, Pernilla Svedin, Anna-Lena Leverin, Masako Jinnai et al.
International journal of developmental neuroscience : the official journal of the International Society for Developmental Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mitochondrial dynamics, mitophagy and biogenesis in neonatal hypoxic-ischaemic brain injury
Claire Thornton, Adam Jones, Syam Nair, Afra Aabdien, Carina Mallard et al.
FEBS Letters, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 91 - 100 av 1141

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?