Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The SED-GIH: A Single-Item Question for Assessment of Stationary Behavior-A Study of Concurrent and Convergent Validity.
Lena V Kallings, Sven J G Olsson, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak, Mats Börjesson
International journal of environmental research and public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 130

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Peris-Sampedro, Fiona Forskare 031-786 3535 fiona.peris.sampedro@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 130

Visar 1 - 10 av 1184

2020

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

The SED-GIH: A Single-Item Question for Assessment of Stationary Behavior-A Study of Concurrent and Convergent Validity.
Lena V Kallings, Sven J G Olsson, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak, Mats Börjesson
International journal of environmental research and public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1184

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?sortBy=email&selectedTab=2
Utskriftsdatum: 2020-02-23