Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The SED-GIH: A Single-Item Question for Assessment of Stationary Behavior-A Study of Concurrent and Convergent Validity.
Lena V Kallings, Sven J G Olsson, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak, Mats Börjesson
International journal of environmental research and public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells
Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 129 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Ma, Rong Forskare, biträdande rong.ma@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Alabaf Sabbaghi, Setareh Doktorand setareh.alabaf.sabbaghi@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Chumak, Tetyana Postdoktor tetyana.chumak@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se

Visar 101 - 129 av 129

Visar 1141 - 1150 av 1184

2006

Placental transport and metabolism in fetal overgrowth -- a workshop report.
Thomas Jansson, I Cetin, Theresa L Powell, G Desoye, T Radaelli et al.
Placenta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Placental lactate transporter activity and expression in intrauterine growth restriction
Paul Settle, CP Sibley, IM Doughty, T Johnston, J. Glazier et al.
JOURNAL OF THE SOCIETY FOR GYNECOLOGIC INVESTIGATION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Down-regulation of placental transport of amino acids precedes the development of intrauterine growth restriction in rats fed a low protein diet.
Nina Jansson, Jessica Pettersson, Allah Haafiz, Anette Ericsson, Isabelle Palmberg et al.
The Journal of physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased atherosclerotic lesion area in apoE deficient mice overexpressing bovine growth hormone
Irene Andersson, Anna Ljungberg, L. Svensson, Li-Ming Gan, J. Oscarsson et al.
Atherosclerosis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A critical role for constitutive proteins in LTP of hippocampal slices from young rats?
Abdul-Karim Abbas, Mikhail Dozmorov, Rui Li, F Hellberg, Jonas Danielson et al.
The 36th Annual Meeting of the Society for Neuroscience, Oct 14-18, 2006, Atlanta, GA, USA, Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

Visar 1141 - 1150 av 1184

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?