Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Leptin signaling impairs macrophage defenses against Salmonella Typhimurium
J. Fischer, Saray Gutiérrez, R. Ganesan, C. Calabrese, R. Ranjan et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ghrelin's effects on food motivation in rats are not limited to palatable foods
Tina Bake, Christian Edvardsson, Cameron Cummings, Suzanne L. Dickson
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of cell and disease specific microRNAs in glomerular pathologies
J. Muller-Deile, J. Dannenberg, Peidi Liu, J. Lorenzen, Jenny Nyström et al.
Journal of Cellular and Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 133 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Schwellnus, Martin Professor, gäst martin.schwellnus@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Seth, Henrik Forskarassistent henrik.seth@bioenv.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Skovdahl, Pia Forskningsassistent 031-786 6947 pia.skovdahl@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Svensson, Johan Amanuens gussvejobq@student.gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Watkins, Roger Forskare roger.holmes.watkins@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se

Visar 101 - 133 av 133

Visar 51 - 60 av 1129

2019

Gentle touch perception: From early childhood to adolescence
Ilona Croy, Isac Sehlstedt, Helena Backlund Wasling, Rochelle Ackerley, Håkan Olausson
Developmental Cognitive Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Insulin inhibits glucagon release by SGLT2-induced stimulation of somatostatin secretion
E. Vergari, J. G. Knudsen, R. Ramracheya, Albert Salehi, Q. Zhang et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Hyperandrogenism and insulin resistance contribute to hepatic steatosis and inflammation in female rat liver.
Yuehui Zhang, Fanci Meng, Xiaoyan Sun, Xue Sun, Min Hu et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Physical Activity Post-Myocardial Infarction Is Related to Reduced Mortality: Results From the SWEDEHEART Registry.
Örjan Ekblom, Amanda Ek, Åsa Cider, Kristina Hambraeus, Mats Börjesson
Journal of the American Heart Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology : A Practical Approach to Neonatal Diseases av Giuseppe Buonocore, Rodolfo Bracci, Michael Weindling , Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Monitoring real-time hormone release kinetics: Via high-content 3-D imaging of compensatory endocytosis
A. I. Tarasov, J. Galvanovskis, O. Rorsman, A. Hamilton, E. Vergari et al.
Lab on a Chip, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1129

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?