Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Glucose stimulates somatostatin secretion in pancreatic delta-cells by cAMP-dependent intracellular Ca-2+ release
G. Denwood, A. Tarasov, Albert Salehi, L. Vergari, R. Ramracheya et al.
Journal of General Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin signaling impairs macrophage defenses against Salmonella Typhimurium
J. Fischer, Saray Gutiérrez, R. Ganesan, C. Calabrese, R. Ranjan et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ghrelin's effects on food motivation in rats are not limited to palatable foods
Tina Bake, Christian Edvardsson, Cameron Cummings, Suzanne L. Dickson
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association study identifies eight risk loci and implicates metabo-psychiatric origins for anorexia nervosa
H. J. Watson, Z. Yilmaz, L. M. Thorntont, C. Hubel, J. R. I. Coleman et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 133 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Schwellnus, Martin Professor, gäst martin.schwellnus@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Seth, Henrik Forskarassistent henrik.seth@bioenv.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Skovdahl, Pia Forskningsassistent 031-786 6947 pia.skovdahl@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Svensson, Johan Amanuens gussvejobq@student.gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Watkins, Roger Forskare roger.holmes.watkins@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se

Visar 101 - 133 av 133

Visar 41 - 50 av 1131

2019

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential Role of Ferroptosis in Neonatal Brain Injury
Y. N. Wu, J. Song, Xiaoqin Wang, C. Culmsee, Changlian Zhu
Frontiers in Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antioxidant treatment induces reductive stress associated with mitochondrial dysfunction in adipocytes
Eduard Peris, Peter Micallef, A. Paul, Vilborg Palsdottir, A. Enejder et al.
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GH dose reduction maintains normal prepubertal height velocity after initial catch up growth in short children.
Ralph Decker, Kerstin Albertsson-Wikland, Berit Kriström, Maria Halldin, Jan Gustafsson et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diversity of the Gut Microbiota in Dihydrotestosterone-Induced PCOS Rats and the Pharmacologic Effects of Diane-35, Probiotics, and Berberine.
Feifei Zhang, Tong Ma, Peng Cui, Amin Tamadon, Shan He et al.
Frontiers in microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neural correlates of gentle skin stroking in early infancy
Jetro J. Tuulari, Noora M. Scheinin, Satu Lehtola, Harri Merisaari, Jani Saunavaara et al.
Developmental Cognitive Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exposure shapes the perception of affective touch
U. Sailer, Rochelle Ackerley
Developmental Cognitive Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bestrophin-3 Expression in a Subpopulation of Astrocytes in the Neonatal Brain After Hypoxic-Ischemic Injury
Veronika Golubinskaya, R. Vontell, V. Supramaniam, J. Wyatt-Ashmead, Helena Gustafsson et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1131

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?