Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 132 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Boi, Roberto Forskare 031-786 3522 roberto.boi@neuro.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Rorsman, Olof Patrik Professor 031-786 6807 Patrik.Rorsman@neuro.gu.se

Visar 101 - 132 av 132

Visar 1171 - 1180 av 1190

2006

AMPA signalling in nascent glutamatergic synapses: there and not there!
L. Groc, Bengt Gustafsson, Eric Hanse
Trends in neurosciences, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Mechanisms of perinatal brain damage and protective possibilities
Henrik Hagberg, Catherine Rousset, Carina Mallard
Drug Discovery Today: Disease Mechanism, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

The dynamics of the LPS triggered inflammatory response of murine microglia under different culture and in vivo conditions
Sören Lund, Kenneth Vielstad. Christensen, Maj Hedtjärn, Anne Louise Mortensen, Henrik Hagberg et al.
J Neuroimmunol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

STAN in clinical practice--the outcome of 2 years of regular use in the city of Gothenburg
Håkan Noren, Sofia Blad, Ann Carlsson, Anders Flisberg, Annika Gustavsson et al.
Am J Obstet Gynecol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endotoxin-induced hypoxic-ischemic tolerance is mediated by up-regulation of corticosterone in neonatal rat
Tomoaki Ikeda, Li Yang, Tsuyomu Ikenoue, Carina Mallard, Henrik Hagberg
Pediatr Res, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fetal brain injury in experimental intrauterine asphyxia and inflammation in Gottingen minipigs
Kristin Lyng, Berit H. Munkeby, David Scheie, Carina Mallard, Henrik Hagberg et al.
J Perinat Med, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1171 - 1180 av 1190

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?