Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

The Gothenburg population-based glioblastoma research database: Methodological aspects and potential impact
Boglarka Fekete, Katja Werlenius, Helena Carén, Anneli Ozanne, Lars Rosengren et al.
ISSN 2631-4339, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE genetic background and sex confer different vulnerabilities to postnatal chlorpyrifos exposure and modulate the response to cholinergic drugs
L. Guardia-Escote, P. Basaure, Fiona Peris-Sampedro, J. Biosca-Brull, M. Cabré et al.
Behavioural Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Counting the Number of Glutamate Molecules in Single Synaptic Vesicles
Y. M. Wang, H. Fathali, Devesh Mishra, T. Olsson, J. D. Keighron et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical inactivity and smoking after myocardial infarction as predictors for readmission and survival: results from the SWEDEHEART-registry
A. Ek, O. Ekblom, K. Hambraeus, Åsa Cider, L. V. Kallings et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Race and split time analysis in para nordic sit-skiing
Magdalena Karczewska-Lindinger, L Gastaldi, Vanlandewijck Y Vanlandewijck Y, V Linnamo, Stefan Lindinger
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, s. 69, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Measures of impairment in cross-country sit skiing
V Rosso, V Linnamo, Y Vanlandewijck, W Rapp, B Fasel et al.
8th International Congress on Science and Skiing (ICSS) - Abstract book. Vuokatti, Finland, March 11th - 15th, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 101 - 132 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Rorsman, Patrik Professor 031-786 6807 patrik.rorsman@gu.se
Rosengren, Anders Universitetslektor anders.rosengren@gu.se
Ruud, Johan Universitetslektor, biträdande johan.ruud@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Salunkhe, Vishal Postdoktor vishal.salunkhe@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Schwellnus, Martin Professor, gäst martin.schwellnus@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Skovdahl, Pia Forskningsassistent 031-786 6947 pia.skovdahl@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Stoltenborg, Iris Doktorand iris.stoltenborg@gu.se
Svedin, Pernilla Forskarassistent pernilla.svedin@fysiologi.gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Thoren, Peter Seniorforskare 031-786 3872 peter.thoren@gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Törnell, Jan Professor adjungerad jan.tornell@gu.se
Unwin, Robert Professor, gäst robert.unwin@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Vujicic, Milica Postdoktor milica.vujicic@gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Watkins, Roger Forskare roger.holmes.watkins@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Wu, Yanling Postdoktor yanling.wu@neuro.gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se

Visar 101 - 132 av 132

Visar 101 - 110 av 1147

2018

Physical exercise in cardiovascular disease
Mats Börjesson
International Congress on Prescription and Exercise Programming in Chronic Illness, Murcia, Spain, March 9, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Health promotion
Mats Börjesson
COST Action, meeting Athlone, Ireland, Feb 21, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sudden cardiac death in sports- how to prevent?
Mats Börjesson
Finnish Cardiac Society, Spring meeting, Helsinki, April 12, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

CT and coronary calcium to identify risk of SCD due to coronary disease
Mats Börjesson
Europrevent, Ljubljana, April 19, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Magnesium sulphate induces preconditioning in preterm rodent models of cerebral hypoxia-ischemia.
Gabriella Koning, Ellinor Lyngfelt, Pernilla Svedin, Anna-Lena Leverin, Masako Jinnai et al.
International journal of developmental neuroscience : the official journal of the International Society for Developmental Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mitochondrial dynamics, mitophagy and biogenesis in neonatal hypoxic-ischaemic brain injury
Claire Thornton, Adam Jones, Syam Nair, Afra Aabdien, Carina Mallard et al.
FEBS Letters, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Peripheral myeloid cells contribute to brain injury in male neonatal mice
Peter L P Smith, Amin Mottahedin, Pernilla Svedin, Carl-Johan Mohn, Henrik Hagberg et al.
Journal of Neuroinflammation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lymphocytes Contribute to the Pathophysiology of Neonatal Brain Injury
Arshed Nazmi, Anna-Maj Albertsson, Eridan Rocha-Ferreira, Xiaoli Zhang, Regina Vontell et al.
Frontiers in Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

γδ T cells contribute to injury in the developing brain.
Anna-Maj Albertsson, Xiaoli Zhang, Regina Vontell, Dan Bi, Roderick T Bronson et al.
The American journal of pathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Single Bout of Electroacupuncture Remodels Epigenetic and Transcriptional Changes in Adipose Tissue in Polycystic Ovary Syndrome
Milana Kokosar, Anna Benrick, A. Perfilyev, E. Nilsson, T Källman et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 110 av 1147

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?