Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se
Johansson, Maria Forskare 031-786 3556 maria.johansson@fysiologi.gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Kalds Said, Marina Doktorand marina.kalds.said@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Karlsson Sundberg, Lina Forskningsassistent lina.karlsson.sundberg@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Kokosar, Milana Doktorand Milana.Kokosar@neuro.gu.se
Kothegala, Lakshmi Forskare lakshmi.kothegala@gu.se
Laerkegaard Hansen, Pernille Professor, adjungerad pernille.laerkegaard.hansen@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Ma, Rong Forskare, biträdande rong.ma@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Mellander, Lisa Forskare lisa.mellander@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Muratore, Massimo Postdoktor massimo.muratore@gu.se
Musovic, Saliha Postdoktor saliha.musovic@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Nyberg, Amelie Forskare, biträdande amelie.nyberg@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Perfiliev, Sergei Forskare 031-786 3513 sergei.perfiliev@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Real, Joana Forskarassistent joana.real@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 133

Visar 1 - 10 av 1192

2020

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations of endometrial epithelial-mesenchymal transition and MAPK signaling components in women with PCOS are partially modulated by metformin in vitro.
Min Hu, Yuehui Zhang, Xin Li, Peng Cui, Juan Li et al.
Molecular human reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1192

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?pageNumber=2&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Ffysiologi%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Annie+Sundling&encodedEmail=YW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-04-07