Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bis(maltolato)oxovanadium(IV) Induces Angiogenesis via Phosphorylation of VEGFR2
L. Parma, H. A. B. Peters, Maria E Johansson, Saray Gutiérrez, H. Meijerink et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Animal Models to Understand the Etiology and Pathophysiology of Polycystic Ovary Syndrome
E. Stener-Victorin, V. Padmanabhan, K. A. Walters, R. E. Campbell, Anna Benrick et al.
Endocrine Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of S100A Alarmins in Cord Blood Monocytes Is Highly Associated With Chorioamnionitis and Fetal Inflammation in Preterm Infants.
Veronika Golubinskaya, Henri Puttonen, Ing-Marie Fyhr, Halfdan Rydbeck, Ann Hellström et al.
Frontiers in immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand/​projektassistent caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Schéle, Erik Forskare erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se

Visar 1 - 50 av 122

Visar 1121 - 1130 av 1214

2007

Mental stress and its importance for cardiovascular disorders
Björn Folkow
KARDIOLOGIYA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal stress alters endocrine function of the feto-placental unit in rats.
Jérôme Mairesse, Jean Lesage, Christophe Breton, Bernadette Bréant, Tom Hahn et al.
American journal of physiology. Endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2006

Interleukin-6 in the maternal circulation reaches the rat fetus in mid-gestation
Jovanna Dahlgren, Anne-Maj Samuelsson, Thomas Jansson, Agneta Holmäng
Pediatric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Melatonin and N-acetylcysteine reduce brain injury in response to lipopolysaccharide-sensitized hypoxia-ischemia
Xiaoyang Wang, R Romer, Carina Mallard, P. Arvidsson, M Gustavsson et al.
American Journal of Obstetrics and Gynecology, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Growth hormone receptor deficiency results in blunted ghrelin feeding response, obesity, and hypolipidemia in mice.
Emil Egecioglu, Mikael Bjursell, Anna Ljungberg, Suzanne L. Dickson, John J Kopchick et al.
American journal of physiology. Endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prenatal exposure to interleukin-6 results in hypertension and alterations in the renin-angiotensin system of the rat.
Anne-Maj Samuelsson, Camilla Alexanderson, Johan Mölne, Börje Haraldsson, Peter Hansell et al.
The Journal of physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1214

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?