Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Somatostatin secretion by Na+-dependent Ca2+-induced Ca2+ release in pancreatic delta-cells.
Elisa Vergari, Geoffrey Denwood, Albert Salehi, Quan Zhang, Julie Adam et al.
Nature metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blunted Vagal Cocaine- and Amphetamine-Regulated Transcript Promotes Hyperphagia and Weight Gain
S. J. Lee, Jean-Philippe Krieger, M. Vergara, D. Quinn, M. McDougle et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMP4 gene therapy enhances insulin sensitivity but not adipose tissue browning in obese mice
Jenny M Hoffmann, John Grünberg, Ann Hammarstedt, T. Kroon, Thomas U. Greiner et al.
Molecular Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Risk Prediction for Sight-Threatening Retinopathy of Prematurity Using Birth Characteristics
Aldina Pivodic, Anna-Lena Hård, Chatarina Löfqvist, Lois E.H. Smith, Carolyn Wu et al.
JAMA Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CaV1.2 and CaV1.3 voltage-gated L-type Ca2+ channels in rat white fat adipocytes
O. A. Fedorenko, P. Pulbutr, Elin Banke, N. E. Akaniro-Ejim, D. C. Bentley et al.
Journal of Endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A sensitive mass spectrometric assay for mitochondrial CoQ pool redox state in vivo
N. Burger, A. Logan, T. A. Prime, Amin Mottahedin, S. T. Caldwell et al.
Free Radical Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Nyberg, Amelie Forskare, biträdande amelie.nyberg@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Sanchez Vidana, Dalinda Postdoktor dalinda.sanchez@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Lassén, Emelie Forskare Emelie.Lassen@neuro.gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Schéle, Erik Forskarassistent erik.schele@medic.gu.se
Fridell, Ethel Forskare, biträdande ethel.fridell@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo.2@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 1121 - 1130 av 1190

2006

Rotavirus infection is not associated with small intestinal fluid secretion in the adult mouse.
Shirin Kordasti, Claudia Istrate, Mahanez Banasaz, Martin Rottenberg, Henrik Sjövall et al.
Journal of virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of nitric oxide during rotavirus infection.
Jesús Rodríguez-Díaz, Mahanez Banasaz, Claudia Istrate, Javier Buesa, Ove Lundgren et al.
Journal of medical virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Different apoptotic mechanisms are activated in male and female brains after neonatal hypoxia-ischaemia
Changlian Zhu, Falin Xu, Xiaoyang Wang, M. Shibata, Y. Uchiyama et al.
J Neurochem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intraischemic mild hypothermia prevents neuronal cell death and tissue loss after neonatal cerebral hypoxia-ischemia
Changlian Zhu, Xiaoyang Wang, F. Xu, L. Qiu, X. Cheng et al.
Eur J Neurosci, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced stress- and cold-induced increase in energy expenditure in interleukin-6-deficient mice.
Ingrid Wernstedt, Amanda Edgley, Anna Berndtsson, Jenny Fäldt, Göran Bergström et al.
American journal of physiology. Regulatory, integrative and comparative physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unmyelinated tactile afferents underpin detection of low-force monofilaments
Jonathan Cole, M. Catherine Bushnell, Francis McGlone, Mikael Elam, Yves Lamarre et al.
MUSCLE & NERVE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1190

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?