Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flinders sensitive line rats are resistant to infarction following transient occlusion of the middle cerebral artery
V. Bay, D. F. Happ, Maryam Ardalan, Alexandra Quist, Florian Oggiano et al.
Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Take Me To Your Leader": An Electrophysiological Appraisal of the Role of Hub Cells in Pancreatic Islets
L. S. Satin, Q. Zhang, Patrik Rorsman
Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Asker, Mohammed Doktorand mohammed.asker@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Berg, Staffan Forskningsingenjör 031-786 3545 staffan.berg@sahlgrenska.gu.se
Bergwall, Lovisa Doktorand 031-786 3522 lovisa.bergwall@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Chanclon, Belen Forskare Belen.Chanclon@neuro.gu.se
Chumak, Tetyana Forskare tetyana.chumak@gu.se
Dickson, Suzanne Professor 031-786 3568 suzanne.dickson@gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Ebefors, Kerstin Forskare 031-786 3548 kerstin.ebefors@neuro.gu.se
Ek, Joakim Universitetslektor 031-786 3683 joakim.ek@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Engström Ruud, Linda Postdoktor linda.engstrom.ruud@gu.se
Falk, Patrick Forskare, biträdande patrick.falk@gu.se
Golubinskaya, Veronika Forskarassistent Veronika.Golubinskaya@neuro.gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Gustafsson, Jenny Forskare jenny.gustafsson@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Hammarlund, Maria Doktorand maria.hammarlund@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Illes, Sebastian Forskare Sebastian.Illes@neuro.gu.se
Izsak, Julia Doktorand julia.izsak@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Jansson, John-Olov Professor 031-786 3526 john-olov.jansson@medic.gu.se
Jodal, Mats Forskare 031-786 3524 mats.jodal@fysiologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 121

Visar 81 - 90 av 1208

2019

Adrenal function in adolescence is related to intrauterine and postnatal growth
I. Petraitienė, M. Valūnienė, Kerstin Albertsson-Wikland, R. Verkauskienė
Medicina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GPRC5b Modulates Inflammatory Response in Glomerular Diseases via NF-kappa B Pathway
S. Zambrano, K. Moller-Hackbarth, X. D. Li, P. Q. Rodriguez, E. Charrin et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endothelin receptor-A mediates degradation of the glomerular endothelial surface layer via pathologic crosstalk between activated podocytes and glomerular endothelial cells
Kerstin Ebefors, R. J. Wiener, L. P. Yu, E. U. Azeloglu, Z. Z. Yi et al.
Kidney International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1208

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/fysiologi/om-sektionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fenglish%2Fdepartments%2Fphysiology%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fenglish%252Fdepartments%252Fphysiology%252Fabout-us%252F%253Fprint%253Dtrue%2526languageId%253D100001%26recipientName%3DAnnie%2BSundling%26encodedEmail%3DYW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=9&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fenglish%2Fdepartments%2Fphysiology%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26languageId%3D100001&recipientName=Annie+Sundling&encodedEmail=YW5uaWUuc3VuZGxpbmdAbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-02