Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Bis(maltolato)oxovanadium(IV) Induces Angiogenesis via Phosphorylation of VEGFR2
L. Parma, H. A. B. Peters, Maria E Johansson, Saray Gutiérrez, H. Meijerink et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Animal Models to Understand the Etiology and Pathophysiology of Polycystic Ovary Syndrome
E. Stener-Victorin, V. Padmanabhan, K. A. Walters, R. E. Campbell, Anna Benrick et al.
Endocrine Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of S100A Alarmins in Cord Blood Monocytes Is Highly Associated With Chorioamnionitis and Fetal Inflammation in Preterm Infants.
Veronika Golubinskaya, Henri Puttonen, Ing-Marie Fyhr, Halfdan Rydbeck, Ann Hellström et al.
Frontiers in immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Khramova, Alina Doktorand Alina.Khramova@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Lehmann, Anders Professor, adjungerad anders.lehmann@gu.se
Rosengren, Anders Professor anders.rosengren@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Leverin, Anna-Lena Laboratorieassistent 031-786 3529 anna-lena.leverin@fysiologi.gu.se
Benrick, Anna Forskare 031-786 3810 anna.benrick@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zelco, Aura Doktorand aura.zelco@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Gustafsson, Bengt Seniorforskare 031-786 3516 b.gustafsson@gu.se
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Mallard, Carina Professor Carina.Mallard@neuro.gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Miranda, Caroline Doktorand/​projektassistent caroline.miranda@gu.se
Olofsson, Charlotta Forskare charlotta.olofsson@gu.se
Dwibedi, Chinmay Postdoktor chinmay.dwibedi@gu.se
Santos, Cristiano Doktorand cristiano.santos@gu.se
Magnusson, Dan Forskningsingenjör 031-786 3514 dan.magnusson@gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se
Hanse, Eric Professor 031-786 3510 eric.hanse@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Schéle, Erik Forskare erik.schele@medic.gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mjörnstedt, Filip Doktorand filip.mjornstedt@gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Leng, Gareth Professor, gäst gareth.leng@gu.se
Gravina, Giacomo Doktorand giacomo.gravina@gu.se
Nilsson, Gisela Forskarassistent gisela.nilsson@gu.se
Guron, Gregor Forskare 031-786 3525 gregor.guron@sahlgrenska.gu.se
Dou, Haiqiang Forskare Haiqiang.Dou@neuro.gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Wasling, Helena Forskare helena.backlund@gu.se
Gustafsson, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.a.gustafsson@vgregion.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Nilsson, Holger Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3518 holger.nilsson@gu.se
Wigström, Holger Professor emeritus 031-786 3559 holger.wigstrom@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Karlsson, Ida Biomedicinsk analytiker ida.v.karlsson@gu.se
Riebe, Ilse Forskare 031-786 3546 ilse.riebe@gu.se

Visar 1 - 50 av 122

Visar 11 - 20 av 1214

2020

In vivo labeling of epithelial cell-associated antigen passages in the murine intestine
K. A. Knoop, D. H. Kulkarni, K. G. McDonald, Jenny K Gustafsson, J. E. Davis et al.
Lab Animal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flinders sensitive line rats are resistant to infarction following transient occlusion of the middle cerebral artery
V. Bay, D. F. Happ, Maryam Ardalan, Alexandra Quist, Florian Oggiano et al.
Brain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Take Me To Your Leader": An Electrophysiological Appraisal of the Role of Hub Cells in Pancreatic Islets
L. S. Satin, Q. Zhang, Patrik Rorsman
Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The clinical significance of the T2-FLAIR mismatch sign in grade II and III gliomas: a population-based study.
Alba Corell, Sandra Ferreyra Vega, Nickoleta Hoefling, Louise Carstam, Anja Smits et al.
BMC cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An update on blood-based biomarkers for non-Alzheimer neurodegenerative disorders.
Nicholas J. Ashton, Abdul Hye, Anto P Rajkumar, Antoine Leuzy, Stuart Snowden et al.
Nature Reviews Neurology, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Visar 11 - 20 av 1214

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?