Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för fysiologi
Box 432
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Lars-Gunnar Pettersson

Om enheten

Senaste publikationer

Hyperandrogenism and insulin resistance modulate gravid uterine and placental ferroptosis in PCOS-like rats.
Yuehui Zhang, Min Hu, Wenyan Jia, Guoqi Liu, Jiao Zhang et al.
The Journal of endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bis(maltolato)oxovanadium(IV) Induces Angiogenesis via Phosphorylation of VEGFR2
L. Parma, H. A. B. Peters, Maria E Johansson, Saray Gutiérrez, H. Meijerink et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Animal Models to Understand the Etiology and Pathophysiology of Polycystic Ovary Syndrome
E. Stener-Victorin, V. Padmanabhan, K. A. Walters, R. E. Campbell, Anna Benrick et al.
Endocrine Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of S100A Alarmins in Cord Blood Monocytes Is Highly Associated With Chorioamnionitis and Fetal Inflammation in Preterm Infants.
Veronika Golubinskaya, Henri Puttonen, Ing-Marie Fyhr, Halfdan Rydbeck, Ann Hellström et al.
Frontiers in immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic contributions to behavioral control under threat of punishment in rats
J. P. H. Verharen, M. C. M. Luijendijk, Ljmj Vanderschuren, Roger A. H. Adan
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body Composition During Pregnancy: Longitudinal Changes and Method Comparisons
Marja Bosaeus, Ulrika Andersson Hall, Louise Andersson, Therese Karlsson, Lars Ellegård et al.
Reproductive Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Longo, Francesco Postdoktor francesco.longo@gu.se
Maric, Ivana Doktorand ivana.maric@gu.se
Quist, Alexandra Amanuens alexandra.quist@gu.se
Hossein Pour, Denise Amanuens denise.hossein.pour@gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Zhou, Dinna Amanuens dinna.zhou@gu.se
Arthursson, Erik Amanuens erik.arthursson@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor amin.mottahedin@neuro.gu.se
Klemetz, Samuel Amanuens samuel.klemetz@gu.se
Stensöta, Immanuel Amanuens immanuel.stensota@gu.se
Blümel, Sara Amanuens sara.blumel@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskare andreas.bjorefeldt@gu.se
Johansson, Timothy Amanuens timothy.johansson@gu.se
Jalali, Shadi Khorsand Amanuens shadi.khorsand.jalali@gu.se
Engevall, Kajsa Amanuens kajsa.engevall@gu.se
Salmantabar, Pegah Amanuens pegah.salmantabar@gu.se
Rasmusson, Sofia Amanuens sofia.rasmusson@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Börchers, Stina Doktorand stina.borchers@gu.se
Li, Mei Forskare mei.li@gu.se
Wieczorek Ervik, Carolina Forskare, biträdande carolina.wieczorek.ervik@gu.se
Groc, Laurent Professor, gäst laurent.groc@gu.se
Falk, Patrick Forskare patrick.falk@gu.se
Löken, Line Forskare line.loken@gu.se
Acreman, Samuel Doktorand samuel.acreman@gu.se
Richard, Jennifer Forskare jennifer.richard@gu.se
Zajdel, Joanna Postdoktor joanna.zajdel@gu.se
Kapusta, Ida Maria Forskningssjuksköterska ida.maria.kapusta@gu.se
Syeda, Bushra Riaz Postdoktor bushra.riaz@gu.se
Seth, Henrik Forskare henrik.seth@bioenv.gu.se
Bellman, Jakob Doktorand jakob.bellman@gu.se
Stage, Lars Forskningsingenjör lars.stage@gu.se
Järvinen, Evelina Dietist evelina.jarvinen@gu.se
Mottahedin, Amin Postdoktor 031-786 2956 amin.mottahedin@neuro.gu.se
Wang, Xiaoyang Forskare 031-786 3260 xiaoyang.wang@fysiologi.gu.se
Le May, Marie Forskare 031-786 3313 Marie.LeMay@neuro.gu.se
Vazirisani, Forugh Biomedicinsk analytiker 031-786 3332 forugh.vazirisani@neuro.gu.se
Tolö, Johan Forskare 031-786 3349 johan.tolo@gu.se
Wernstedt Asterholm, Ingrid Universitetslektor 031-786 3364 ingrid.wernstedt-asterholm@neuro.gu.se
Hägg, Daniel Forskare 031-786 3379 daniel.hagg@gu.se
Nyström, Jenny Professor 031-786 3393 jenny.nystrom@gu.se
Shao, Linus Ruijin Forskare 031-786 3408 ruijin.shao@fysiologi.gu.se
Hammar, Ingela Universitetslektor, Leg.läk 031-786 3421 ingela.hammar@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Vallbo, Åke Professor emeritus 031-786 3501 ake.vallbo@gu.se
Norrsell, Ulf Professor emeritus 031-786 3503 ulf.norrsell@gu.se
Göthner, Karin Forskare, Biträdande 031-786 3504 karin.gothner@gu.se
Wessberg, Johan Professor 031-786 3506 johan.wessberg@gu.se
Pettersson, Lars-Gunnar Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3507 lars-gunnar.pettersson@gu.se
Jankowska, Elzbieta Professor emerita 031-786 3508 elzbieta.jankowska@gu.se

Visar 51 - 100 av 122

Visar 1141 - 1150 av 1214

2006

Effects of cholera toxin on the potential difference and motor responses induced by distension in the rat proximal small intestine in vivo
Shirin Kordasti, Maria Sapnara, Evan A. Thomas, Erik Lindstrom, Mikael Forsman et al.
American Journal of Physiology - Gastrointestinal and Liver Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

S-Sulfo-Cysteine is an endogenous amino acid in neonatal rat brain but unlikely a mediator of casteine neurotoxicity
Abdul-Karim Abbas, W Xia, Mattias Tranberg, Holger Wigström, SG Weberg et al.
The 7th Biennial Meeting of the Asian Pacific Society for Neurochemistry (APSN), Singapore, July 2-5, 2006, Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

G protein-coupled receptor 12 deficiency results in dyslipidemia and obesity in mice
Mikael Bjursell, Anna-Karin Gerdin, Marie Jonsson, Vikas V. Surve, Lennart Svensson et al.
BIOCHEMICAL AND BIOPHYSICAL RESEARCH COMMUNICATIONS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rotavirus infection is not associated with small intestinal fluid secretion in the adult mouse.
Shirin Kordasti, Claudia Istrate, Mahanez Banasaz, Martin Rottenberg, Henrik Sjövall et al.
Journal of virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of nitric oxide during rotavirus infection.
Jesús Rodríguez-Díaz, Mahanez Banasaz, Claudia Istrate, Javier Buesa, Ove Lundgren et al.
Journal of medical virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Different apoptotic mechanisms are activated in male and female brains after neonatal hypoxia-ischaemia
Changlian Zhu, Falin Xu, Xiaoyang Wang, M. Shibata, Y. Uchiyama et al.
J Neurochem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intraischemic mild hypothermia prevents neuronal cell death and tissue loss after neonatal cerebral hypoxia-ischemia
Changlian Zhu, Xiaoyang Wang, F. Xu, L. Qiu, X. Cheng et al.
Eur J Neurosci, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1141 - 1150 av 1214

Sidansvarig: Annie Sundling|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?