Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

A Phase 2a Trial Investigating the Safety and Tolerability of the Novel Cortical Enhancer IRL752 in Parkinson's Disease Dementia
P. Svenningsson, P. Odin, N. Dizdar, A. Johansson, S. Grigoriou et al.
Movement Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-Based Assessment of Variability in Isoniazid Pharmacokinetics and Metabolism in Patients Co-Infected With Tuberculosis and HIV: Implications for a Novel Dosing Strategy
Jesper Sundell, E. Bienvenu, D. Janzen, Sofia Birgersson, Angela Äbelö et al.
Clinical Pharmacology & Therapeutics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional atropine sensitive purinergic responses in the healthy rat bladder
Johanna Stenqvist, Thomas Carlsson, Michael Winder, Patrik Aronsson
Autonomic neuroscience : basic & clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxytocin Reduces Intravesical Pressure in Anesthetized Female Rats: Action on Oxytocin Receptors of the Urinary Bladder
EM Cafarchio, LA da Silva, LC Auresco, IF Rodart, JS de Souza et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 38 av 38

Namn Titel Telefon E-post
Adermark, Louise Projektsamordnare louise.adermark@neuro.gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Atanasovski, Daniela Doktorand daniela.atanasovski@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 3494 sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Shams, Soaleha Postdoktor 031-786 3448 soaleha.shams@gu.se
Steen, Jenny Biomedicinsk analytiker jenny.steen@gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Professor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 38 av 38

Visar 551 - 560 av 748

2010

Preliminary evidence that polymorphisms in dopamine-related transcription factors LMX1A, LMX1B and PITX3 are associated with schizophrenia.
Olle Bergman, Lars Westberg, Lars-Göran Nilsson, Rolf Adolfsson, Elias Eriksson
Progress in neuro-psychopharmacology & biological psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No Association of VEGF Polymorphims with Alzheimer's Disease.
Sara Landgren, Mona Seibt Palmér, Ingmar Skoog, Lennart Minthon, Anders Wallin et al.
Neuromolecular medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Novel acetylcholinesterase reactivator K112 and its cholinergic properties.
O Soukup, Z Kristofikova, J Proska, Gunnar Tobin, J Patocka et al.
Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interaction of Nerve Agent Antidotes with Cholinergic Systems
Ondrej Soukup, Gunnar Tobin, Uday Kumar Killi, Jiri Binder, Jan Proska et al.
CURRENT MEDICINAL CHEMISTRY, Forskningsöversiktsartikel 2010
Forskningsöversiktsartikel

PITX3 polymorphism is associated with early onset Parkinson's disease.
Olle Bergman, Anna Håkansson, Lars Westberg, Nordenström, Carmine Belin et al.
Neurobiology of aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2009

Effectiveness of doxazosin in treatment of distal ureteral stones in children.
Özgu Aydogdu, Berk Burgu, Adnan Gucuk, Evren Suer, Tarkan Soygur
The Journal of urology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of androgen receptor repeat polymorphisms on personality traits in men
Lars Westberg, Susanne Henningsson, Mikael Landén, Kristina Annerbrink, Jonas Melke et al.
Journal of Psychiatry and Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 551 - 560 av 748

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?