Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Item-based analysis of the effects of duloxetine in depression: a patient-level post hoc study.
Alexander Lisinski, Fredrik Hieronymus, Jakob Näslund, Staffan Nilsson, Elias Eriksson
Neuropsychopharmacology : official publication of the American College of Neuropsychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neuroimaging, genetic, clinical, and demographic predictors of treatment response in patients with social anxiety disorder.
Andreas Frick, Jonas Engman, Iman Alaie, Johannes Björkstrand, Malin Gingnell et al.
Journal of affective disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tyrosine-hydroxylase, dopamine β-hydroxylase and choline acetyltransferase-like immunoreactive fibres in the human major sublingual gland
F. Loy, M. P. Serra, M. Boi, R. Isola, Jörgen Ekström et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fallgropar i icke-randomiserade studier kan döljas i metaanalyser
Susanna Maria Wallerstedt, Mikael Hoffmann
Läkartidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 40 av 40

Namn Titel Telefon E-post
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand Johanna.Stenqvist@neuro.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 40 av 40

Visar 621 - 630 av 730

2008

Local treatment of dry mouth by the cholinesterase inhibitor physostigmine
Nina Khosravani, Dowen Birkhed, Jörgen Ekström
8th European Symposium on Saliva, Eeegmond oon Zee, Netherlands,14-17 june 2008 , Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Effects of pentagastrin on human parotid salivary glands.
F Loy, M Dihna, Jörgen Ekström, Alessandro Riva
8th European Symposium on Saliva, Eeegmond oon Zee, Netherlands,14-17 june 2008 , Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

The influence of food on the pharmacokinetics of piperaquine in healthy Vietnamese volunteers.
Trinh Ngoc Hai, Sofia Friberg Hietala, Nguyen Van Huong, Michael Ashton
Acta tropica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Premenstrual syndrome: A case of serotonin
Elias Eriksson
The Premenstrual syndromes, London, Informa Health Care, Kapitel i bok 2008
Kapitel i bok

Escitalopram Administered in the Luteal Phase Exerts a Marked and Dose-Dependent Effect in Premenstrual Dysphoric Disorder.
Elias Eriksson, Agneta Ekman, Suzanne Sinclair, Karin Sörvik, Christina Ysander et al.
Journal of clinical psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebellar alpha-synuclein levels are decreased in Parkinson's disease and do not correlate with SNCA polymorphisms associated with disease in a Swedish material.
Marie Westerlund, Andrea Carmine Belin, Anna Anvret, Anna Håkansson, Hans Nissbrandt et al.
The FASEB journal : official publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Premenstrual syndrome - Reply
Kimberly Yonkers, Elias Eriksson, P M Shaughn O'Brien
Lancet, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 621 - 630 av 730

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?