Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Oxytocin Reduces Intravesical Pressure in Anesthetized Female Rats: Action on Oxytocin Receptors of the Urinary Bladder
EM Cafarchio, LA da Silva, LC Auresco, IF Rodart, JS de Souza et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multiple motion sensors index for motor state quantification in Parkinson's disease
S. Aghanavesi, J. Westin, Filip Bergquist, D. Nyholm, H. Askmark et al.
Computer Methods and Programs in Biomedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxytocin Receptors Regulate Social Preference in Zebrafish.
Jenny Landin, Daniel Hovey, Bo Xu, David Lagman, Anna Zettergren et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation of the urinary bladder attenuates the development of lipopolysaccharide-induced cystitis
Lucie Podmolíková, Marie Francoise Mukanyangezi, Annika Janina Dahlqvist, Åsa Torinsson Naluai, Lars Ny et al.
International Immunopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Phase 2a Trial Investigating the Safety and Tolerability of the Novel Cortical Enhancer IRL752 in Parkinson's Disease Dementia
P. Svenningsson, P. Odin, N. Dizdar, A. Johansson, S. Grigoriou et al.
Movement Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-Based Assessment of Variability in Isoniazid Pharmacokinetics and Metabolism in Patients Co-Infected With Tuberculosis and HIV: Implications for a Novel Dosing Strategy
Jesper Sundell, E. Bienvenu, D. Janzen, Sofia Birgersson, Angela Äbelö et al.
Clinical Pharmacology & Therapeutics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indexing Executive Functions with Test Scores, Parent Ratings and ERPs: How Do the Measures Relate in Children versus Adolescents with ADHD?
Linda Angelica Häger, Geir Ögrim, M. Danielsen, Eva Billstedt, Christopher Gillberg et al.
Neuropsychiatric Disease and Treatment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 42 av 42

Namn Titel Telefon E-post
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Atanasovski, Daniela Doktorand daniela.atanasovski@gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Steen, Jenny Biomedicinsk analytiker jenny.steen@gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se
Adermark, Louise Projektsamordnare louise.adermark@neuro.gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Shams, Soaleha Postdoktor 031-786 3448 soaleha.shams@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 3494 sofia.birgersson@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se

Visar 1 - 42 av 42

Visar 81 - 90 av 744

2019

Melatonin release by exocytosis in the rat parotid gland
M. Isola, Jörgen Ekström, R. Isola, F. Loy
Journal of Anatomy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sexual risk behaviour in a cohort of HIV-negative and HIV-positive Rwandan women
Marie Francoise Mukanyangezi, O. Manzi, Gunnar Tobin, S. Rulisa, E. Bienvenu et al.
Epidemiology and Infection, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Proteomics of the acid-soluble fraction of whole and major gland saliva in burning mouth syndrome patients
T. Cabras, B. Manconi, M. Castagnola, M. T. Sanna, M. Arba et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Saliva and the control of its secretion
Jörgen Ekström, N. Khosravani, M. Castagnola, I. Messana
Dysphagia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

The alleged lack of efficacy of antidepressants in non-severe depression: a myth debunked.
Elias Eriksson, Fredrik Hieronymus
Acta psychiatrica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 744

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?