Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Attention-deficit hyperactivity disorder shares copy number variant risk with schizophrenia and autism spectrum disorder
O. O. Gudmundsson, G. B. Walters, A. Ingason, S. Johansson, T. Zayats et al.
Translational Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a sensor algorithm for motor state rating in Parkinson's disease
Dongni Johansson, I. Thomas, A. Ericsson, A. Johansson, A. Medvedev et al.
Parkinsonism & Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antimicrobial and Synergistic Effects of Commercial Piperine and Piperlongumine in Combination with Conventional Antimicrobials
E. E. Mgbeahuruike, Milla Stålnacke, H. Vuorela, Y. Holm
Antibiotics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Application of Machine Learning Techniques to Regression Problems in Sea Level Studies
M. Hieronymus, J. Hieronymus, Fredrik Hieronymus
Journal of Atmospheric and Oceanic Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alterations in smooth muscle contractility in the gastrointestinal tract in the 6-OHDA rat model of Parkinson´s disease
Maria del Pilar Murillo, Patrik Aronsson, Michael Winder, Thomas Carlsson
11th National Symposium on Advances in Gastrointestinal & Urogenital Research (SIG), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mechanisms of overactivity: role of inflammation
Michael Winder
International Continence Society (ICS) 49th Annual Scientific Meeting, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Dopamine loss in the midbrain substantia nigra and the ventral tegmental area lead to dysfunction in the urinary bladder contraction in the 6-OHDA rat model of Parkinson´s disease
Maria del Pilar Murillo
International Continence Society (ICS) 49th Annual Scientific Meeting, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 42 av 42

Namn Titel Telefon E-post
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent christian.edvardsson@gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand johanna.stenqvist@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Hodzic, Kenan Doktorand kenan.hodzic@gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent lindsay.zentveld.einarsson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Witley, Sarah Amanuens sarah.witley@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 6404 sofia.birgersson@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se

Visar 1 - 42 av 42

Visar 591 - 600 av 707

2008

Associations between personality traits and polymorphisms in genes related to inflammation in women
Petra Suchankova, Susanne Henningsson, Fariba Baghaei, Roland Rosmond, Göran Holm et al.
49th Annual meeting of the Scandinavian College of Neuro-Psychopharmacology, Poster (konferens) 2008
Poster (konferens)

Brist på tid och pengar hindrar läkarstuderande från att forska
Daniel Giglio, Niklas Bergh
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Local treatment of dry mouth by the cholinesterase inhibitor physostigmine
Nina Khosravani, Dowen Birkhed, Jörgen Ekström
8th European Symposium on Saliva, Eeegmond oon Zee, Netherlands,14-17 june 2008 , Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Carbachol-induced in vitro secretion of certain human submandibular proteins investigated by mass-spectrometry.
Tiziana Cabras, Massimo Castagnola, Rosanna Inzitari, Jörgen Ekström, Michela Isola et al.
Archives of oral biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 591 - 600 av 707

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?