Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Antimicrobial and Synergistic Effects of Commercial Piperine and Piperlongumine in Combination with Conventional Antimicrobials
E. E. Mgbeahuruike, Milla Stålnacke, H. Vuorela, Y. Holm
Antibiotics-Basel, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of statins in the elderly according to age and indicationa cross-sectional population-based register study
H. Sundvall, J. Fastbom, Susanna Maria Wallerstedt, S. Vitols
European Journal of Clinical Pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fat Mass and Obesity-Associated Protein (FTO) Regulates Locomotor Responses to Novelty via D2R Medium Spiny Neurons
J. Ruud, J. Alber, A. Tokarska, L. E. Ruud, H. Nolte et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patterns in Swedish pharmacy students' performance and attitudes towards their education
Patrik Aronsson, Ann Zetterqvist, Dan Baeckström
Currents in Pharmacy Teaching and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 43 av 43

Namn Titel Telefon E-post
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Börjesson, Lars Forskningsassistent 031-786 3402 lars.borjesson@neuro.gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Hodzic, Kenan Doktorand kenan.hodzic@gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Forskare 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Projektsamordnare 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand johanna.stenqvist@pharm.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Witley, Sarah Amanuens sarah.witley@gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 43 av 43

Visar 671 - 680 av 686

2006

A dopaminergic deficit hypothesis of schizophrenia: the path to discovery.
Arvid Carlsson, Maria L. Carlsson
Dialogues in clinical neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopaminergic stabilizers for the treatment of schizophrenia
Johan P. Rung, Arvid Carlsson, Marie Nilsson, Maria L. Carlsson
Nordic Journal of Psychiatry, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Negative association of testosterone on spatial visualization in 35 to 80 year old men.
Julie E Yonker, Elias Eriksson, Lars-Göran Nilsson, Agneta Herlitz
Cortex; a journal devoted to the study of the nervous system and behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leucine-rich repeat kinase 2 (LRRK2) mutations in a Swedish Parkinson cohort and a healthy nonagenarian.
Andrea Carmine Belin, Marie Westerlund, Olof Sydow, Karin Lundströmer, Anna Håkansson et al.
Movement disorders : official journal of the Movement Disorder Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neuropeptide Y-2 receptors are involved in enhanced neurogenic vasoconstriction in spontaneously hypertensive rats
Kathryn Gradin, Carsten L. Buus, Jia-Yi Li, Ole Frøbert, Ulf Simonsen
BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced neuropeptide Y immunoreactivity and vasoconstriction in mesenteric small arteries from the early non-obese diabetic mouse
Kathryn Gradin, Hong Zhu, Marie Jeansson, Ulf Simonsen
EUROPEAN JOURNAL OF PHARMACOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Distribution and function of muscarinic receptor subtypes in the ovine submandibular gland.
Gunnar Tobin, Anders Ryberg, S Gentle, A V Edwards
Journal of applied physiology (Bethesda, Md. : 1985), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 671 - 680 av 686

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?