Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Neuroimaging, genetic, clinical, and demographic predictors of treatment response in patients with social anxiety disorder.
Andreas Frick, Jonas Engman, Iman Alaie, Johannes Björkstrand, Malin Gingnell et al.
Journal of affective disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tyrosine-hydroxylase, dopamine β-hydroxylase and choline acetyltransferase-like immunoreactive fibres in the human major sublingual gland
F. Loy, M. P. Serra, M. Boi, R. Isola, Jörgen Ekström et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Item-based analysis of the effects of duloxetine in depression: a patient-level post hoc study.
Alexander Lisinski, Fredrik Hieronymus, Jakob Näslund, Staffan Nilsson, Elias Eriksson
Neuropsychopharmacology : official publication of the American College of Neuropsychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fallgropar i icke-randomiserade studier kan döljas i metaanalyser
Susanna Maria Wallerstedt, Mikael Hoffmann
Läkartidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 40 av 40

Namn Titel Telefon E-post
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand Johanna.Stenqvist@neuro.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 40 av 40

Visar 661 - 670 av 730

2007

Characterization of ethanol-induced dopamine elevation in the rat nucleus accumbens.
Elin Löf, Mia Ericson, Rosita Stomberg, Bo Söderpalm
European journal of pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Population pharmacokinetics of amodiaquine and desethylamodiaquine in pediatric patients with uncomplicated falciparum malaria
Sofia Friberg Hietala, Achuyt Bhattarai, Mwinyi Msellem, Daniel Röshammar, Abdullah S. Ali et al.
JOURNAL OF PHARMACOKINETICS AND PHARMACODYNAMICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High prevalence of the CYP2B6 516G-->T(*6) variant and effect on the population pharmacokinetics of efavirenz in HIV/AIDS outpatients in Zimbabwe.
C Nyakutira, Daniel Röshammar, E Chigutsa, P Chonzo, Michael Ashton et al.
European Journal of Clinical Pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduktion av överförbara kompetenser på grundnivå.
Karin I Kjellgren, John Hultberg, Kaety Plos, Martin Rydmark, Gunnar Tobin
Högskoleverkets kvalitetskonferens, Umeå, 10-11 Oktober 2007, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2007
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cyclooxygenase-2 polymorphisms in Parkinson's disease.
Anna Håkansson, Olle Bergman, Cecilia Chrapkowska, Lars Westberg, Andrea Carmine Belin et al.
American journal of medical genetics. Part B, Neuropsychiatric genetics : the official publication of the International Society of Psychiatric Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 661 - 670 av 730

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?