Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Model-Based Assessment of Variability in Isoniazid Pharmacokinetics and Metabolism in Patients Co-Infected With Tuberculosis and HIV: Implications for a Novel Dosing Strategy
Jesper Sundell, E. Bienvenu, D. Janzen, Sofia Birgersson, Angela Äbelö et al.
Clinical Pharmacology & Therapeutics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indexing Executive Functions with Test Scores, Parent Ratings and ERPs: How Do the Measures Relate in Children versus Adolescents with ADHD?
Linda Angelica Häger, Geir Ögrim, M. Danielsen, Eva Billstedt, Christopher Gillberg et al.
Neuropsychiatric Disease and Treatment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combination drug therapy against OAB normalizes micturition parameters and increases the release of nitric oxide during chemically induced cystitis
Bhavik Patel, Fernando Perez, Patrik Aronsson, Ranya Alothmani, Thomas Carlsson et al.
Pharmacology research & perspectives, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resistance Exercise Evokes Changes on Urinary Bladder Function and Morphology in Hypoestrogen Rats
Fernanda M. Magaldi, Monise Moreno, Cristiane M. Magaldi, Eduardo M. Cafarchio, Patrik Aronsson et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Population Pharmacokinetics and Pharmacogenetics of Ethambutol in Adult Patients Coinfected with Tuberculosis and HIV
Jesper Sundell, E. Bienvenu, Sofia Birgersson, Angela Äbelö, Michael Ashton
Antimicrobial Agents and Chemotherapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Motion Sensor-Based Assessment of Parkinson's Disease Motor Symptoms During Leg Agility Tests: Results From Levodopa Challenge
S. Aghanavesi, Filip Bergquist, D. Nyholm, M. Senek, M. Memedi
Ieee Journal of Biomedical and Health Informatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

c-Fos Expression after Stochastic Vestibular Stimulation and Levodopa in 6-OHDA Hemilesioned Rats
Ghazaleh Samoudi, Andrea Nilsson, Thomas Carlsson, Filip Bergquist
Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 42 av 42

Namn Titel Telefon E-post
Adermark, Louise Projektsamordnare louise.adermark@neuro.gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 3494 sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Shams, Soaleha Postdoktor soaleha.shams@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand/​projektassistent Johanna.Stenqvist@neuro.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 42 av 42

Visar 641 - 650 av 738

2008

The effect of HI-6 on cholinesterases and on the cholinergic system of the rat bladder.
Ondrej Soukup, Miroslav Pohanka, Gunnar Tobin, Daniel Jun, Josef Fusek et al.
Neuro endocrinology letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Salivary secretion control
Gunnar Tobin
Encyclopedia of Neuroscience; Eds Marc D Binder, Nobutaka Hirokawa & Uwe Windhorst, Berlin Heidelberg, Springer-Verlag, Kapitel i bok 2008
Kapitel i bok

Contributions of dopamine D1, D2, and D3 receptor subtypes to the disruptive effects of cocaine on prepulse inhibition in mice.
James M Doherty, Virginia L Masten, Susan B Powell, Rebecca J Ralph, Daniel Klamer et al.
Neuropsychopharmacology : official publication of the American College of Neuropsychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Agmatine attenuates the disruptive effects of phencyclidine on prepulse inhibition.
Erik Pålsson, Kim Fejgin, Caroline Wass, Daniel Klamer
European journal of pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Link between Serotonin-Related Gene Polymorphisms, Amygdala Activity, and Placebo-Induced Relief from Social Anxiety.
Furmark, Appel, Susanne Henningsson, Ahs, Faria et al.
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 641 - 650 av 738

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/farmakologi/om-sektionen/?publicationPageNumber=65&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Ffarmakologi%2Fom-sektionen%2F%3FsiteMap%3Dtrue%26encodedEmail%3Dam9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ%26publicationPageNumber%3D63%26selectedTab%3D3&recipientName=Webbredakt%F6r&encodedEmail=am9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ
Utskriftsdatum: 2020-04-04