Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Oxytocin Reduces Intravesical Pressure in Anesthetized Female Rats: Action on Oxytocin Receptors of the Urinary Bladder
EM Cafarchio, LA da Silva, LC Auresco, IF Rodart, JS de Souza et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multiple motion sensors index for motor state quantification in Parkinson's disease
S. Aghanavesi, J. Westin, Filip Bergquist, D. Nyholm, H. Askmark et al.
Computer Methods and Programs in Biomedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxytocin Receptors Regulate Social Preference in Zebrafish.
Jenny Landin, Daniel Hovey, Bo Xu, David Lagman, Anna Zettergren et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation of the urinary bladder attenuates the development of lipopolysaccharide-induced cystitis
Lucie Podmolíková, Marie Francoise Mukanyangezi, Annika Janina Dahlqvist, Åsa Torinsson Naluai, Lars Ny et al.
International Immunopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Phase 2a Trial Investigating the Safety and Tolerability of the Novel Cortical Enhancer IRL752 in Parkinson's Disease Dementia
P. Svenningsson, P. Odin, N. Dizdar, A. Johansson, S. Grigoriou et al.
Movement Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 42 av 42

Namn Titel Telefon E-post
Adermark, Louise Projektsamordnare louise.adermark@neuro.gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Atanasovski, Daniela Doktorand daniela.atanasovski@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 3494 sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Shams, Soaleha Postdoktor 031-786 3448 soaleha.shams@gu.se
Steen, Jenny Biomedicinsk analytiker jenny.steen@gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 42 av 42

Visar 581 - 590 av 745

2009

Muscarinic Receptor Subtypes in the Lower Urinary Tract.
Daniel Giglio, Gunnar Tobin
Pharmacology, Forskningsöversiktsartikel 2009
Forskningsöversiktsartikel

OPINION The 'atypicality' of antipsychotics: a concept re-examined and re-defined
Gerhard Gruender, Hanns Hippius, Arvid Carlsson
NATURE REVIEWS DRUG DISCOVERY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Artemisinin--a possible CYP2B6 probe substrate?
Sara Asimus, Michael Ashton
Biopharmaceutics & drug disposition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantification of artemisinin in human plasma using liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry.
N Lindegardh, J Tarning, P V Toi, T T Hien, J Farrar et al.
Journal of pharmaceutical and biomedical analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Androgen receptor expression in raphe nuclei of the mouse brain
E Studer, E Eriksson, Lars Westberg
Society for Neuroscience, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Cytochrome P450 2E1 gene polymorphisms/haplotypes and Parkinson's disease in a Swedish population.
H Niazi Shahabi, Lars Westberg, Jonas Melke, Anna Håkansson, A Carmine Belin et al.
Journal of neural transmission (Vienna, Austria : 1996), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of a polymorphism in the ABCB1 gene with Parkinson's disease.
Marie Westerlund, Andrea Carmine Belin, Anna Anvret, Anna Håkansson, Hans Nissbrandt et al.
Parkinsonism & related disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 581 - 590 av 745

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?