Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Antimicrobial and Synergistic Effects of Commercial Piperine and Piperlongumine in Combination with Conventional Antimicrobials
E. E. Mgbeahuruike, Milla Stålnacke, H. Vuorela, Y. Holm
Antibiotics-Basel, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of statins in the elderly according to age and indicationa cross-sectional population-based register study
H. Sundvall, J. Fastbom, Susanna Maria Wallerstedt, S. Vitols
European Journal of Clinical Pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fat Mass and Obesity-Associated Protein (FTO) Regulates Locomotor Responses to Novelty via D2R Medium Spiny Neurons
J. Ruud, J. Alber, A. Tokarska, L. E. Ruud, H. Nolte et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patterns in Swedish pharmacy students' performance and attitudes towards their education
Patrik Aronsson, Ann Zetterqvist, Dan Baeckström
Currents in Pharmacy Teaching and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 43 av 43

Namn Titel Telefon E-post
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Börjesson, Lars Forskningsassistent 031-786 3402 lars.borjesson@neuro.gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Fardell Sandberg, Camilla Doktorand/​projektassistent Camilla.Fardell@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Hodzic, Kenan Doktorand kenan.hodzic@gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Forskare 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Projektsamordnare 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Stenqvist, Johanna Doktorand johanna.stenqvist@pharm.gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Witley, Sarah Amanuens sarah.witley@gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 43 av 43

Visar 21 - 30 av 686

2019

Melatonin release by exocytosis in the rat parotid gland
M. Isola, Jörgen Ekström, R. Isola, F. Loy
Journal of Anatomy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sexual risk behaviour in a cohort of HIV-negative and HIV-positive Rwandan women
Marie Francoise Mukanyangezi, O. Manzi, Gunnar Tobin, S. Rulisa, E. Bienvenu et al.
Epidemiology and Infection, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Proteomics of the acid-soluble fraction of whole and major gland saliva in burning mouth syndrome patients
T. Cabras, B. Manconi, M. Castagnola, M. T. Sanna, M. Arba et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Saliva and the control of its secretion
Jörgen Ekström, N. Khosravani, M. Castagnola, I. Messana
Dysphagia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

The alleged lack of efficacy of antidepressants in non-severe depression: a myth debunked.
Elias Eriksson, Fredrik Hieronymus
Acta psychiatrica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gut-brain axis and addictive disorders: A review with focus on alcohol and drugs of abuse
Elisabeth Jerlhag
Pharmacology and Therapeutics, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 21 - 30 av 686

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?