Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för farmakologi
Box 431
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Fax: 031821795
Webbplats: www.neurophys.gu.se/sektioner
Epost: farmakologi@gu.se

Avd-/sektionschef, inst: Michael Winder

Om enheten

Senaste publikationer

Oxytocin Reduces Intravesical Pressure in Anesthetized Female Rats: Action on Oxytocin Receptors of the Urinary Bladder
EM Cafarchio, LA da Silva, LC Auresco, IF Rodart, JS de Souza et al.
Frontiers in Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multiple motion sensors index for motor state quantification in Parkinson's disease
S. Aghanavesi, J. Westin, Filip Bergquist, D. Nyholm, H. Askmark et al.
Computer Methods and Programs in Biomedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxytocin Receptors Regulate Social Preference in Zebrafish.
Jenny Landin, Daniel Hovey, Bo Xu, David Lagman, Anna Zettergren et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation of the urinary bladder attenuates the development of lipopolysaccharide-induced cystitis
Lucie Podmolíková, Marie Francoise Mukanyangezi, Annika Janina Dahlqvist, Åsa Torinsson Naluai, Lars Ny et al.
International Immunopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Phase 2a Trial Investigating the Safety and Tolerability of the Novel Cortical Enhancer IRL752 in Parkinson's Disease Dementia
P. Svenningsson, P. Odin, N. Dizdar, A. Johansson, S. Grigoriou et al.
Movement Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 42 av 42

Namn Titel Telefon E-post
Adermark, Louise Projektsamordnare louise.adermark@neuro.gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Atanasovski, Daniela Doktorand daniela.atanasovski@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
Bergquist, Filip Forskare 031-786 3425 filip.bergquist@gu.se
Birgersson, Sofia Universitetslektor 031-786 3494 sofia.birgersson@gu.se
Boberg, Mikael Doktorand 031-786 3240 mikael.boberg@gu.se
Carlsson, Thomas Forskare 031-786 3132 thomas.carlsson.2@gu.se
Cronell, Pierre Doktorand pierre.cronell@gu.se
Edvardsson, Christian Forskningsassistent 031-786 3462 christian.edvardsson@gu.se
Ekman, Agneta Universitetslektor 031-786 3447 agneta.ekman@pharm.gu.se
Ekström, Jörgen Seniorforskare 031-786 3833 jorgen.ekstrom@pharm.gu.se
Engel, Jörgen Seniorforskare jorgen.engel@pharm.gu.se
Eriksson, Elias Professor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 3430 elias.eriksson@pharm.gu.se
Eriksson, Yohanna Doktorand yohanna.eriksson@neuro.gu.se
Hagsäter, Melker Doktorand Melker.Hagsater@neuro.gu.se
Holmäng, Axel Amanuens axel.holmang@gu.se
Jerlhag Holm, Elisabet Universitetslektor 031-786 3418 elisabet.jerlhag@neuro.gu.se
Johansson, Emma Doktorand emma.johansson.2@gu.se
Johnsson, Martin Doktorand 031-786 3413 martin.johnsson@neuro.gu.se
Kalafateli, Aimilia Lydia Doktorand/​projektassistent aimilia.lydia.kalafateli@gu.se
Klamer, Daniel Oavlönad docent daniel.klamer@pharm.gu.se
Lisinski, Alexander Doktorand alexander.lisinski@neuro.gu.se
Matsson, Pär Professor par.matsson@gu.se
Murillo Angarita, Maria Del Pilar Doktorand maria.murillo@gu.se
Nilsson, Christer Forskare 031-786 3429 Christer.Nilsson@neuro.gu.se
Nissbrandt, Hans Forskare 031-786 3426 hans.nissbrandt@neuro.gu.se
Pettersson, Christopher Amanuens christopher.pettersson@gu.se
Schindler, Marcus Professor, adjungerad marcus.schindler@gu.se
Shams, Soaleha Postdoktor 031-786 3448 soaleha.shams@gu.se
Steen, Jenny Biomedicinsk analytiker jenny.steen@gu.se
Suchankova Karlsson, Petra Postdoktor 031-786 3420 petra.suchankova@pharm.gu.se
Sundell, Jesper Doktorand jesper.sundell@gu.se
Tobin, Gunnar Professor 031-786 3442 gunnar.tobin@pharm.gu.se
Vallöf, Daniel Projektsamordnare 031-786 3170 Daniel.Vallof@neuro.gu.se
Vestlund, Jesper Doktorand jesper.vestlund@gu.se
Wallerstedt, Susanna Professor/​överläkare 031-786 3410 susanna.wallerstedt@pharm.gu.se
Wass, Caroline Postdoktor 031-786 3420 caroline.wass@neuro.gu.se
Westberg, Lars Universitetslektor 031-786 3431 lars.westberg@pharm.gu.se
Winder, Michael Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3477 michael.winder@pharm.gu.se
Zentveld Einarsson, Lindsay Forskningsassistent 031-786 3462 lindsay.zentveld.einarsson@gu.se

Visar 1 - 42 av 42

Visar 721 - 730 av 745

2006

Platelet monoamine oxidase B (MAO-B) activity and its relationship to DL-fenfluramine-induced prolactin response in healthy men
Matts Eriksson, Ulf Berggren, Claudia Fahlke, Jörgen Engel, Jan Balldin
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inverse relationship between central serotonergic neurotransmission and blood pressure in alcohol-dependent male subjects
Jan Balldin, Madelene Andersson, Ulf Berggren, Jörgen Engel, Matts Eriksson et al.
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The facial nerve and its influence on the parotid gland.
Nina Khosravani, Jörgen Ekström
3rd International Symposium on salivary glands in honor of Niels Stensen, eds Murakami M, Suigya A, Riva A, Okazaki Conference Center, NINS, Japan, October 20-24, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Melatonin-evoked protein secretion from the rat parotid gland.
Hülya Çevik Aras, Jörgen Ekström
3rd International Symposium on salivary glands in honor of Niels Stensen, eds Murakami M, Suigya A, Riva A, Okazaki Conference Center, NINS, Japan, October 20-24, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

A critical role for constitutive proteins in LTP of hippocampal slices from young rats?
Abdul-Karim Abbas, Mikhail Dozmorov, Rui Li, F Hellberg, Jonas Danielson et al.
The 36th Annual Meeting of the Society for Neuroscience, Oct 14-18, 2006, Atlanta, GA, USA, Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

A dopaminergic deficit hypothesis of schizophrenia: the path to discovery.
Arvid Carlsson, Maria L. Carlsson
Dialogues in clinical neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 721 - 730 av 745

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?